| Dina a întrebat:

Pentru ce traiesc oameni daca mor, daca sunt uitati?

Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Ca sa se simta bine. Scop in viata - oricare ar fi este efemer si fara sens. Daca vrei sa ai bani, nu rezolvi mare lucru, mori. Daca esti fericit ca ai copii nu rezolvi mare lucru, pana la urma omenirea va colapsa mai devreme sau mai tarziu, si daca nu o va face o va face soarele sau universul, asadar degeaba te-ai chinuit sa ai urmasi, ai raspuns unui instinct dar nu ai "rezolvat" problema efemeritatii. Deci singurul sens rezonabil ar fi sa te simti bine in perioada asta scurta, viata, chiar daca vei fi uitat(a), alaturi de persoane speciale pentru tine. Nu conteaza ce lasi in urma, nu conteaza cati bani castigi, nu conteaza decat sa fii un om, care se bucura de viata. Bine, asta nu exclude ideea de a lasa ceva in urma, de a avea copii. Unii se simt bine in felul asta. Altii se simt bine rezolvand nu stiu ce teorema nerezolvata de 3000 de ani, altii scriind o carte, altii citind o carte, altii... In fine, cam asa vad eu sensul vietii. Oricum trebuie sa fii ingust rau sa zici ca scopul in viata este sa faci avere, sau chiar sa faci copii, dar asta nu inseamna ca nu ai dreptate. Eternitatea insa... nu prea este posibila. Sau apropos, de scop in viata, sa vedem rezultatele legate de genetica, am inteles ca au putut opri ceasul biologic al soarecilor, poate reusesc si la oameni acelasi lucru, mai vedem.

| Dina explică (pentru Veme):

Nu pot sa zic ca nu sper sa reuseasca asa ceva, pentru ca, in ziua de azi totul e posibil, dupa cite am observat eu.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unii de pomana, altii cu un scop in viata.

| Dina explică (pentru mgtow):

Cu un scop in viata care tine max 115 ani

| Dash a răspuns:

Oricum, pe oameni nu ii intreaba nimeni daca vor sa vina pe lume sau nu...

| MarianWLF a răspuns:

Pentru a se pregati pentru adevarata viata de dupa moarte.

| Dina explică (pentru MarianWLF):

M-a surprins raspunsul.

| MarianWLF a răspuns (pentru Dina):

:d

| Dina explică (pentru MarianWLF):

Serios.

| MarianWLF a răspuns (pentru Dina):

Ma bucurhappy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Pai,ajung la Dumnezeu.Nimeni nu traieste fara un scop in viata.

| AtateaConditii a răspuns:

Ca sa abie loc si altii pe pamant, cine a zis ca sunt uitati? De familile lor niciodata nu o-r sa fie uitati.

| Dina explică (pentru AtateaConditii):

Familiile lor nu sunt vesnice.

| utzutzu a răspuns:

Asta e intrebare sau raspuns? toti oameni au un scop dupa cum bine sti si tu dar de uitat nu stiu ce sa spun depinde de fiecare ce lasa in urma. un om care a facut doar rau la viata lui se uita repede dar un am care a realizat ceva cu viata sa niciodata mereu va ramane in amintirea celor dragi.

| Dina explică (pentru utzutzu):

E intrebare...pentru detalii se mai vede si un semnul intrebarii pe acolo, si pentru mai multe detalii te mai uiti si la sens. Oamenii ramin in amintirea celor dragi dar acei dragi nu sunt vesnici...sa luam de exemplu Mihai Eminescu, el a decedat demult dar il stim si in ziua de azi, si o sa-l mai tie minte omenirea inca sa zicem 100 de ani cel mult, si pina la urma oricum va fi uitat.

| utzutzu a răspuns (pentru Dina):

Eram oarecum ironic sa spun asa oricum ai dreptate si nu prea. gandeste-te la Hitler mereu va ramane in cartile de istorie gandesteet la Ceausescu la fel si el. deci sunt multi care se afirma cu ceva care atrag atentia lumii si de la care probabil mereu va fi cate ceva de invatat.

| RazvaN_3529 a răspuns:

Oamenii traiesc pentru ca Dumnezeu le-a dat viata si trebuie sa o pretuiasca... Si oamenii mor pentru ca sunt luati la judecatahappy. Ca asa vrea Dumnezeu!