| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pentru cei care zic ca homosexualitatea se invata: Voi de ce nu sunteti homosexuali si homosexuale?

108 răspunsuri:
| Forneticugem a răspuns:

Oooooo

Cum ai dat-o pe asta laughing)

Le-ai dat temelie laughing)

Nu am nimic cu homosexualii sa fie clar -_-

Răspuns utilizator avertizat
| Forneticugem a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oooooooo laughing))

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu cine spune asta (adica nu am mai auzit asta pana acum), si probabil nu o sa raspunda nimeni care ar spune.

Dar... si matematica se invata, si totusi... nu toata lumea s-a nascut pentru ea, nu?

| Cheo0S a răspuns:

Pentru ca nu am incercat la varsta in care am simtit atractie fata de baieti.
Depinde nu stie nimeni daca se invata sau nu.
Cert e ca cu cati homo am vorbit au inceput de mici obiceiurile astea.

Ps : eu cred ca e combinatie dintre ambele te Mai si nasti dar are o influenta enorma si mediul in care cresti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Am mai auzit de faza ca e o alegere sau o boala mentala, dar prima data cand aud ca cineva zice ca se invata.
Homosexualitatea nu e alegere, nu se invata si nu e boala mentala.
Homosexualitatea e provocata de anumite mutatii in gene, si asa te nasti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că homosexualitatea este ceva influențat de contextul în care se află, de fapt...nu poate, sigur există varianta asta, pentru că unii în această situație au mărturisit aceasta. Dar la fel de bine este posibil să te naști cu înclinații spre homosexualitate. Spun asta pentru că unii și-au dat seama de acest lucru de pe la grădiniță, cum ar fi că se simt ca având genul opus. Și au suferit mai apoi.
Dar asta ce înseamnă? Dacă ne naștem cu înclinații spre alcoolism, trebuie să devenim alcoolici? Suntem condamnați la alcoolism? Dumnezeu celor ce a îngăduit să treacă prin unele vicii vrea să îi facă niște învingători. Voi nu vă dați seama ce puternici sunt oamenii în Hristos? De ce să lăsăm armele jos și să ne lăsăm purtați doar de instincte, precum animalele?
Și dacă ne-am fi născut așa, ce dacă ne-am născut așa? De ce să acceptăm statutul de învinși, neavântându-ne în luptă?
Nu tare de mult am ascultat un interviu cu o tânără născută cu Sindromul Down, care a terminat o facultate și a ajuns mi se pare că profesor pentru copiii cu nevoi speciale. Ea ce dacă s-a născut așa? Contextele sunt doar niște limite, dar forța pe care Dumnezeu o pune în noi sparge orice bariere.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, pentru că ambele sunt vicii și Îl necinstesc pe Dumnezeu.

Ca să ne îndumnezeim, trebuie să urcăm muntele, împotriva curentului...nu să ne rostogolim la vale, cum ne e nouă mai ușor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Așa e și cu alcoolismul, tot ceva genetic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce e iubirea în viziunea ta? De ce o confunzi cu atracția?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate deveni un viciu, precum mâncarea poate deveni un viciu. Când ajungi să trăiești pentru a mânca.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă pentru tine iubirea e doar ceva ce simți, deja nu mai suntem pe aceeași lungime de undă. Dacă mâine nu mai simți? Iubirea nu e ceva ce moare, nu e ceva ce doar simți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am partener momentan. Când voi fi gata să mă dăruiesc deplin, voi avea... până atunci e nevoie de dezvoltare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici e "problema". Omul nu e doar un animal. Dacă are o parte comună cu animalele, și anume instinctele, asta nu ne dă dreptul de a pune egal între om și animal.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă nu ești gata să te sacrifici, nu iubești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă spui tu...