| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pentru cei care zic ca homosexualitatea se invata: Voi de ce nu sunteti homosexuali si homosexuale?

108 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mereu, si nu se tem, ci nu le plac homosexualii. De ce? Nu stiu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Nu e. Tine minte ca am spus genetic, nu ereditar.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Wtf? Pe asta nu am auzit-o. Rofl.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica astia prefera ca acei copii sa creasca la orfelinat si sa creada toata viata lor ca nu au fost doriti, decat sa ii adopte o familie iubitoare, chiar daca parintii adoptivi sunt doua persoane de acelasi sex?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Rata mare a sinuciderii în rândul persoanelor homosexuale cred că este determinată de suferință. Păcatul aduce suferință. Viciile. Faptul că te simți atât de neputincios și nu poți singur să îl oprești din a te acapara. sad Și da, vreau să fiu onestă și să nu neg că suferința asta poate fi influențată și de atitudinea greșită a unora, caracterizată de ură, frică sau alte chestii negative. Doar iubirea vindecă. Și iubirea nu înseamnă să lași păcatul să roadă mai departe. Uneori vindecarea vine prin durere. O rană trebuie curățată înainte de a fi pansată. Și cum ustură curățarea... De aceea înțelege-mă că nu pot să tac când știu că Dumnezeul meu, care de curând m-a vindecat de o boală pentru care aș fi avut nevoie de tratament pe viață, este viu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

La fel cum în calitate de alcoolic nu poți alege să te oprești din a bea, dacă nu ceri ajutor. sad
Voi nu realizați cât de tragică este situația?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Cum să nu existe bărbat adevărat sau femeie adevărată? Nu înțeleg unde bați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te iei de mașinuța mea?hee hee Nu e cine știe ce, dar merge.

Am ajuns "în halul ăsta" pentru că am trecut prin prea multe ca să neg că Hristos este doar cea mai importantă persoană istorică și nu Dumnezeu întrupat. Aș fi bătută în cap dacă aș nega. Și dacă tu nu crezi...nu înseamnă că nu e adevărat. Le știi cumva pe toate? happy

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou, o relație romantică nu este un viciu, nu îți afectează sănătatea cu absolut nimic. Eu sunt bisexual, am o grămadă de prieteni lgbt de toate felurile și nici măcar unul din ei nu regretă felul în care s-a născut și nu suferă din cauzaq asta. Singurele suferințe pe care le-au avut au fost din cauza oamenilor ca tine. Dar tu ești clar mult prea îndoctrinată și arogantă să asculți de alții și să le respecți dorințele.
"Și da, vreau să fiu onestă și să nu neg că suferința asta poate fi influențată și de atitudinea greșită a unora, caracterizată de ură, frică sau alte chestii negative."
Tu faci parte din această categorie de persoane! Tu ne compari cu animalele și alcoolicii și după vii să vorbești de iubire? Mă dezguști!
https://familyproject.sfsu.edu/......-abuse-and
https://www.thetrevorproject.org/......e-2019.pdf

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu îți afectează sănătatea? Să nu uităm că rata infectării cu HIV este mai mare în rândul homosexualilor. Și mi-e rușine să aduc asta în discuție, însă o fac ca să îmi susțin viziunea: sexul a.n.a.l este o practică foarte nesănătoasă cu repercursiunii foarte aiurea. Cum să mai spui că e totul ok? sad

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Mă refeream la felul de a fi, de a acționa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Să îți zic ceva. happy În Biblie este scris că în Hristos nu mai este nici iudeu, nici grec, nici parte bărbătească, nici parte femeiască. Așadar, suntem una. Iubiți la fel. Iubiți perfect.
Și cel mai tare lucru. Omul este creat după chipul Lui Dumnezeu, căzut apoi, însă cu harul de a se îndumnezei.

Și am o curiozitate? Ai citit vreodată Biblia cap-coadă? Dacă nu, ce îți dă dreptul e a vorbi despre ea din necunoștință de cauză?

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Să nu uităm că rata infectării cu HIV este mai mare în rândul homosexualilor."
Ce bine că există protecție și ce bine că există tratament pentru asta care îți permite să trăiești o viață lungă și normală și cu hiv și să nu mai vorbesc că cel mai probabil în timpul vieții noastre se va găsi un leac pentru sida deci cum am spus, nu mai aveți nici argumentul ăsta de partea voastră, în special având în vedere că din cauza voastră încă nu avem educație sexuală în școli.
Cât despre sex an al, în primul rând nu e treaba ta, în al doilea rând orice fel de sex poate fi nesănătos fără protecție și igienă corespunzătoare și în al treilea rând, dacă zeul tău urăște sexul an al așa mult, de ce au bărbații un punct g în prostată? rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Protecția nu este sigură 100%. Și...de ce vorbești atât de senin despre acest virus atât de periculos? Să nu uităm că nedepistat la timp duce la SIDA, care poate fi fatală și pentru care nu știm dacă se va descoperi vreun leac. Dar dacă va fi, când?

Educație sexuală în școli? După programa europeană? Nu, mulțumesc. Copiii mei nu trebuie să învețe despre autosatisfacere de la vârsta la care nici nu știu să vorbească bine, iar când vor fi adolescenți, împinși de societate spre plăceri imediate și fără temelia iubirii, să uite că ei și partenerii lor au un suflet care se rănește ușor. Eram pro această educație, am mai spus. Și încă sunt, însă nu făcută după niște minți nelumitate de înțelepciunea cea adevărată, dumnezeiască.

Păi ba da, în acest moment e și treaba mea, pentru că m-am angajat în această argumentare. straight face
Da, corect, orice tip de sex poate fi nesănătos în anumite condiții, însă cel despre care vorbim acum e nesănătos oricum l-ai face.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

Rizi degeaba. Si interpretezi aiurea. Nu a spus ca femeile sunt proaste. Daca ai sti putina psihologie, ai sti ca exista diferente intre barbati si femei. Diferente care se completeaza in orice cuplu (nu vad cum ar fi asta la homosexuali, probabil pentru ca nu le intelegi, te multumesti cu putin). Barbatii sunt mai rationali, femeile sunt mai mult cu emotia. Vrei sa iti faca cineva viata frumoasa? Apeleaza la o femeie, ea va stii cum sa atinga emotia. Vrei ceva practic, concret, logic? Apeleaza la un barbat. El stie sa gindeasca lucrurile mai bine. Nu sunt din aceasta cauza femeile mai proaste, ci doar ca gindirea nu e atuul lor personal. Pot fi mai destepte ca barbatii, dar tot emotia e la baza la ele. Nu e vorba de inteligenta, e vorba de pe ce se pune accentul. Pentru ca poti fi inteligent, si sa te intereseze arta, punind accentul astfel pe emotie (arta fara emotie e seaca), lasind totusi inteligenta pe un plan secund. Desigur ca inteligenta in arta poate fi un atuu, dar nu ea primeaza.
Asa ca, daca nu ai inteles chestia asta, ce a vrut sa spuna de fapt LovedbyGrace, nu e de mirare ca esti de acord cu orice forma de "iubire". Pentru ca e ca la mufe, nu degeaba li se zic mufa-mama si mufa-tata. Oricit ai incerca sa pui impreuna o mufa cu alta de acelasi fel, ori nu merge, ori iasa ceva superficial, ce nu poate fi numita legatura adevarata. Ca oamenii se multumesc cu putin, ca si atingerea dintre o mufa tata tot cu o mufa-tata zicind ca fac o conexiune, asta e alta poveste.

| cristi202 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu poti alege pe cine sa iubesti pentru ca esti controlat de emotii. Eu nu as vrea un partener controlat de emotii. Pentru ca emotiile sunt instabile. Chimia e doar la inceput. Dar si aceea poatge fi controlata de o persoana adevarata. Si nu tine mai mult de doi ani, oricit de mare ar fi indragosteala. E o chestie de psihologie. Mai apoi, decizi sa iubesti, tocmai pentru ce a fost inainte. Suntem inainte de toate fiinte rationale, daca nu am putea alege pe cine sa iubim, si ne-am lasa condusi de sentimente, viata noastra ar deveni in scurt timp un dezastru. Si chiar devine in cazul unora.

| cristi202 a răspuns (pentru Hyacinth):

Daca tu nu cunosti barbati sau femei adevarate, asta nu inseamna ca nu exista.

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

O relatie romantica poate fi un viciu. Viciu in sensul ca faci din persoana pe care o iubesti dumnezeul tau, el e totul pentru tine si te stapineste, fara ea, simti ca ai fi terminat. "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos; toate imi sunt ingaduite, dar nu ma voi lasa stapinit de ceva" zice Biblia, aratind esenta viciului. Alcoolul te stapineste, e un viciu, esti si tu de acord, dar esti de acord, doar pentru ca are un aspect urit, violenta domestica, statul prin santuri, etc. Dar chestiile astea sunt doar exterioare, in interior, poti fi stapinit de iubitul(a) tau la fel ca de alcool. Si de aceea e sexul interzis inainte de casatorie, caci prin el ajungi sa fii stapinit. Zici ca o faci de buna voie, dar eu te intreb: poti sa renunti o perioada, ai fi in stare sa stai fara un timp sa zicem de doua saptamini? In asta sta libertatea, sa poti sa te controlezi, sa poti spune oricind nu, si daca chiar spui nu, sa nu o faci din varii motive (cel iubit e in spital cu probleme grave sa zicem), ca aia nu e libertate, motive care te fac sa te simti terminat fara, ci sa duci o viata normal ca si cand o faci. Nu poti sa te controlezi? Nu poti fara? Ti-e greu fara? Asta e dovada ca esti stapinit, si aici e viciul.

Interesant e ca pui viciul alaturi de sanatate. Viciul nu tine numai de sanatate. Daca alcoolul ca viciu iti distruge sanatatea, nu inseamna ca orice viciu are legatura cu sanatatea. Poti avea vicii si sa fii sanatos tun. Acelea sunt de fapt cele mai periculoase. Pentru ca zici ca esti OK, dar tie iti sta mintea doar la un lucru anume, ce a pus stapinire pe tine. Consideri ca ai o viata normala, dar e departe de normalitate. A, ca cei mai multi oameni sunt asa, ca cei mai multi au cel putin un viciu, asta nu inseamna ca trebuie sa definim anormalul ca fiind normal.