| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei plecati in spania.santeti pe TPU? este mai bine ca in tara in timpul crizei sau e jale si acolo? ca la noi luna decembrie este a saraciei si somajului. avem vreo sansa? sa venim la voi?

Răspuns Câştigător
| oana23madrid a răspuns:

Buffffff e nasol si aici la fel ca in tara gasesti greu de munca si la fel multi someri ce sa zic acum depinde daca ai noroc gasesti dar mai greu, lasa ca e mult mai bine in tara stii proverbul ala:fie painea cat de rea tot mai bine in tara mea apropo e si aici saracie de sarbatorii sunt supermarketurile goale nu mai ere lumea bani...

4 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Eu zic sa-ti faci bagajele si sa vii in Suediabig grin aici pot spune ca traiesc decent, fata de tara noastra care va ajunge poate si mai rau decat acum, si totusi sper sa nu se intample asa ceva.eu am plecat din Spania ca nu mai gaseam de lucru si sa stau degeaba nu pot.Asa ca ia gandeste-te doar putintel si nu mai ezitahee hee

nony
| nony a răspuns:

Tepes, eu sunt in Spania. Daca este mai bine? NORMAL ca este mai bine, inaninte de toate Spania face parte din adevarata Europa, din primele schite ala hartii.Criza? Unde e criza? Aici nu se vede, mai mult, tot Madridul este in obra (renovare) ceea ce implica miliarde de €. Dar stii de ce? Pentru ca aici exist politica, aici se respecta constitutia, inca sunt oameni care respecta si sunt respectati.Nu apar filmulte cu Zapatero cand killáreste copiii, cand face sex cu nevastasa prin jacuzzi.Aici isi vad de treaba, isi respecta tara si cetateni ei (inclusiv pe noi)
Te astept pe la noi, sa aduci un porc, jumate, un picior.ceva.mai sunt porci in tará? In afara de cei de la guvernare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa stai acasa, mai ales daca ai copii. E altceva cand esti solo si altceva cand trebuie sa ai grija de tot si de toate, solo viata e roz.Coruptie ca peste tot, primariile raman fara bani incat ajung sa nu aiba bani nici pentru udat gazonul din fata parcului primariei, se fura pe rupte, primarii platesc killeri pentru a linsa pe rivali, economia e la pamant, sunt 5 milioane de somari, 2 milioane fara nici un venit. 1 milion de familii cu toti membrii familiei in somaj, somajul a ajuns la 38% in zona in care stau eu, fabricile de gresie sunt falimentare, se inchid negoturi la greu si zilnic, somajul pe tara a ajuns la 20%, adica cei care au un venit, cei fara venit sunt inca 10%, spaniolii pleaca in franta la cules de struguri, romanii si-au lasat casele si ce aveau si au plecat in romania, cei care nu pleaca sunt cei care traiesc cate shmii intr-un apartament(unde se imparte chiria)sau care au copii si o ipoteca in carca.Guardia civila(politia militara)colcaie in ultimul timp, deh -la procentajul de somaj creste si criminalitatea, salariile au scazut, somajul a scazut si el de la 80% a ajuns la 70%, dupa 6 luni iti scade la 60%, am colegi la scoala care nu au primit somajul luna asta pentru ca nu sunt fonduri, cei care termina somajul nu mai au acoperire la asistenta medicala gratuita. Vremurile se schimba Tepes, astia mai tineri nu prea simt, valtoarea tineretii, dar cand ai copii si te costa cartile 500 de euro pe cap, ipoteca alte 700(daca nu 1000)o simti altfel.toate familiile de romani poe care le cunosc au cel putin, ma repet, cel putin, un membru al familiei in somaj.Si sa nu uiti ca aici nu te duci nici la mamica la tara sa cresti un porc si nici de paste sa tai un miel.Medicii alerteaza mediile sanitare ca romanii care stau in spania sufera de boli cronice care costa enorm iar sindicatele au ajuns la un "acord" si acela este de a face curatenie si a incerca pe cat putin, vizibil, sa evite angajarea de emigranti.Sa fiti sanatosi si sarbatori linistite!

pe. s. ...mai pui tu cate o virgula pe unde mai lipsesc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. o premiez pe oana pentru ca si eu sunt de parere ca e mai buna painea in tara mea. dar eu am alternativa. daca nu-mi mai place otelar, plec la tara sa ma ocup de vie, livada, animale, si celelalte. sa fiti iubiti/iubite.