| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini-ortodocsi:
De ce credeti ca religia voastra este mai speciala decat o alta religie? Iar daca nu credeti ca religia crestin-ortodoxa este mai speciala, mai corecta atunci de ce majoritatea crestinilor judeca oamenii dintr-o alta religie?

Răspuns Câştigător
| ElizaaaX a răspuns:

Fiecare religie are partile ei proaste:ortodocsii parca idolatrizeaza icoanele si sfintii, catolicii au comis foarte multe crime si protestantii cer zeciuiala(a zecea parte din venit lunar). Cred ca cei crescuti intr-o anumita religie si educati ca sigur credinta lor e cea dreapta nu ii accepta pe ceilalti.

7 răspunsuri:
| xBerry a răspuns:

Presupun ca acea 'majoritate' a crestinilor pur si simplu au o viziune mai ingusta asupra lumii si nu pot accepta ceva ce nu inteleg.

| cookie01 a răspuns:

Nu este speciala, ci adevarata. Doar ortodocsii primesc Sfanta lumina de pasti. Cred ce e un motiv arhisufiecient pentru a dovedi ca religia ortodoxa e cea adevarata.

| zurick a răspuns (pentru cookie01):

Inainte de marea schisma, inainte ca religia crestina sa se separe in religie crestin-ortodoxa si crestin-catolica era religia crestina.Cu ce este mai adevarata religia crestin-ortodoxa de cea crestin-catolica?

| jhonny999 a răspuns:

Credinta ii aproprie pe oameni.
Religia ii desparte.

| cookie01 a răspuns (pentru zurick):

Catolicii s-au separat de ceilalti crestini din propria lor initiativa. Crestinii ortodocsi au pastrat intocmai vechile reguli care le aveau si inainte de marea schisma, catolicii si-au pus anumite reguli dupa bunul plac, de aia ortodoxia e singura religie adevarata.

Ca sa iti mai dau un motiv mai fin este ca, stii, cand toata lumea vede ceva bun se chinuie sa il faca rau. Asa si aici, toata lumea se leaga de ortodoxie, de ce? Ce poti deduce de aici? De ce lumea nu se ia si de catolicism de exemplu? Ce poti deduce si de aici?

| cookie01 a răspuns (pentru jhonny999):

Ma, nu e asa. "Religia" ii desparte pe oamenii care nu au credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice om religios isi pupa in pulete propria religie. Nu numai crestinii judeca alte religii, mai gasesti si alti terminati de genul si la alte religii. Oamenii au fost indobitociti de religie. Ei stiu ca lucrurile in care cred sunt supreme celorlalte si reprezinta un bine pentru toti. Cum s-au vazut prostii ca-s multi, au ajuns la concluzia asta. Cine nu e cu ei afla usor cam cum se comporta oamenii cu frica lu' Pularicius, aia milostivi, care se lauda ca fac fapte bune, atunci cand au "tupeul jegos" de a se lua de zeul si de modul de viata in raport cu religia al hoardelor de sub-oameni.