| anonim_4396 a întrebat:

Pentru rockeri: ce parere aveti, care este evolutia metalului romanesc in ultimii 20 de ani?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-a progresat. Dimpotrivă! Mai degrabă a regresat.
În calitate poate a mai crescut, însă doar în underground.
Compară Holograf din anii 1994-1995 şi 2007-2008!
Celelalte Cuvinte, Iris, Voltaj... sunt o grămadă de trupe care acum fie există adaptate la rahatul muzical contemporan, fie au dispărut de pe scena comercială.
Ascultă piesa "Cenuşă şi diamant" scoasă în 1995 de Voltaj şi-ai să înţelegi.
Metalul românesc, puţin cât mai e, stă doar în underground.
Sugestii: Trooper, Negură Bunget, Bucovina, Sin (1994), Ordinul Negru, Ashaena, Cargo (ăla vechi nu cargo de-acu'! ăştia noi cântă manele cu chitări!), LOST, My Shadow, Web (pre-Cadavrul), Vena Cavă, Taine, Karma, Grimegod, Spiritual Ravishment, Ra, God, Indian Fall... şi mai sunt şi altele dar nu-mi mai amintesc acum.
Oricum, ce ţi-am zis acolo e suficient ca să-ţi faci o idee cam cum arată metalul românesc acum întrucât ţi-am dat acolo cam din toate genurile.

Numai bine.

P.S.: Dacă nu găseşti vreuna din trupe, caută-mă să-ţi dau.

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Pe lângă cele enumerate de kongeriket, îţi recomand şi trupa TRUDA.Audiţie plăcută!
http://www.youtube.com/watch?v=LyKyNpYPYuU

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

ÉrotiqueConseils: Măcar dă link către "Ţara pupătorilor de moaşte". Nu de alta dar e mai potrivită actualului context socio- (in)cultural din Rromânia.