| anonim_4396 a întrebat:

Pina unde poate merge timpenia? Cit isi poate permite o televiziune? Simbata o televiziune georgiana a anuntat ca tara a fost din nou invadata de tancurile rusesti si presedintele georgian a fost ucis. Georgienii au esti disperati pe strazi, stiut fiind ca Georgia este total lipsita de aparare si nici nu se pune problema sa faca fata unei invazii a Rusiei. Lucru asta fiind deja dovedit in 2008 cind Rusia a invadat Georgia si a facut ce-a vrut acolo, fara sa tina seama de nimeni si de nimic. Pina unde pot merge glumele unei televiziuni si ce sanctiuni ar merita o televiziune care din dorinta de a creste audienta, provoaca panica generala?
http://www.cotidianul.ro/......09668.html

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca emisiunea lui Orson Wells cu care a scos toata America in strada de frica extraterestrilor. Numai ca, spre deosebire de americani, care sunt idioti din nastere, georgienii sunt inspaimantati de un nou razboi.
Televiziuni de 2 bani, cu studiouri de garsoniera.
Suna cunoscut?

| Silvia a răspuns:

Dupa cum vezi si tu, pana departe. Mi se pare o gluma foarte proasta. Oamenii au intrat in panica din cauza unor idioti.

mariana
| mariana a răspuns:

Televiziunile particulare cred ca pot sa dea orice fel de stiri, fie ca sunt reale ori ba.
Fara sa se verifice, pe Antena 1 s-au aratat poze si s-au comportat si discutii despre persoana care oferea" imagini porno" ca, ar putea fi Monica Columbeanu si si-au dat cu persupusul ca ar fie ea, oameni care ar fi avut tot dreptul sa ia pozitie si sa verifice realitatea acelor poze si cine se afla in ele. Ulterior s-a dovedit ca filmul XXL a fost filmat in Ungaria si ca "eroina" era din acea tara. Vedeti ca si la noi se practica dezinformarea, sigur ca nu sunt indusi in eroare multi oameni si speriati de adevaratelea dar, sunt compromise unele persoane. Eu nu sunt fan al Monicai dar mi-a fost mila de ea, pentru situatia in care a fost pusa.
Chiar daca ne suparam cred ca, un dram de verificare a informatiilor si un control al stirilor ce urmeaza a fi difuzate se impune nu numai la altii ci si la noi.
Vor cu orice pret audienta dar audienta nu asa se capata, trebuie ca emisiunea sa fie buna.
Ai dreptate BRO cand te revolti, este un lucru inadmisibil si poate si noi ar trebui sa facem ceva, in acest sens, sa sesizam audiovizualul cand consatatm asemenea situatii, dar si noi ne complacem, fara sa luam pozitie.
Sunt convinsa ca in Giorgia se vor lua masuri drastice impotriva postului respectiv de televiziune si poate asa vor invata si altii minte.
O seara placuta tuturor.

| juniper a răspuns:

Pot merge la infinit pentru audienta, pana cand cei care o conduc zic "stop", sunt prea multe prostii la TV, ar trebui sa puna o lege pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap, la stirile Pork TV au amintit de Orson Wells si dramatizarea lui radiofonica a cartii lui H. G. Wells, despre invazia pamintului de catre martieni. Emisiune radio a bagat multimea in sperieti. Pentru cine nu stie despre ce-i vorba, poate citi articolul asta.
http://www.ziare.com/......les-452228

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista CNA care va sanctiona aceasta televiziune, pentru ca nu au voie sa creeze panica nationala, asa cum s-a intamplat in Georgia.
Exista o lege clara in care scrie ca nu au voie sa incurajeze la violenta, razboi, sa produca panica in randul oamenilor.
Se vor lua masuri si destul de drastice, mai ales din partea guvernului de la conducerea tarii.
Nimeni nu poate face o selectie a stirilor deoarece oamenii inca mai au sechele din vremea regimului comunist si ar crede ca sunt constransi, ca li se iau din drepturi. Asta inseamna libertatea presei, e ca un microb ce odata scapat se va inmulti in fiecare secunda.