| stef1290 a întrebat:

Pot sa cer la dentist anestezie totala? imi este foarte frica si nu stiu ce sa fac

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In niciun caz nu se efectueaza anestezierea totala in vederea efectuarii de interventiei stomatologice. Se face doar anestezie locala fiindca substantele cu efect anestezic, folosite in prezent sunt foarte performante astfel ca de obicei NU se simte practic absolut nimic, nici macar intepatura primului ac folosit. Te poti prezenta la stomatologie fara ingrijorare fiindca garantat NU vei simti nimic. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Poti cere inhalosedare, dar vezi ca doar in cabinetele de top gasesti.

| Lioana a răspuns:

Nu se poate pentru ca trebuie sa cooperezi cu dentistul. Trebuie sa deschizi gura mare, sa tii limba in asa fel incat sa nu incurce, sa scuipi si sa clatesti gura cand ti se spune si asa mai departe.
Si apoi cine crezi ca asteapta sa te trezesti tu din anestezie totala? Pacientii asteapta la rand. Nu poti sa stai si dormi in scaunul de dentist. Anestezia totala poate dura cateva ore.