| alexandraheart19 a întrebat:

Am fost la dentist si m-a programat dar a zis ca imi va face anestezie! Aici e problema nu mi-a mai facut niciodata anestezie si mi-e frica! Doare cand te anesteziaza?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Anestezia este pentru a nu simtii durere.
Nu crezi ca ar fi ciudat ca tocmai anestezia care este facuta pentru a oprii durerea sa doara?
Pe scurt, nu doare, si eu am facut, ba chiar mi-a placut.
Dupa interventie imi muscam buza pana iesea sange si nu simteam nimic, era destul de interesant... Pana s-a dus efectul... Apoi am crezut ca ar fi fost mai bine sa nu ma fi muscat asa tare -_-"

5 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Doare mai tare cand iti face sus, insa depinde de la persoana la persoana. O sa-ti dea cun un spray cu gust bun apoi isi face injectia care nu e asa de rea. Te inteapa si apoi nu mai simti cand o scoate sau cat e in interior. Idee e sa stai cat mai relaxat si eventual sa te uiti la tavan sau orice altceva in afara de doctor si seringa.

| crysty97 a răspuns:

Bun... sa ne uitam o sec la ce inseamna ANESTEZIA:
ANESTEZÍE, anestezii, s. f. Procedeu medical (realizat prin agenți fizici sau chimici) de diminuare sau de suprimare a sensibilității la dureri.

Răspuns utilizator avertizat
| SammiSchüler a răspuns:

Te sperii la inceput, e normal. iti da mai intai cu un spray apoi iti face o injectie. doare putin, e normal dar sa nu te sperii de marimea pe care o are acul sau injectia. o sa fie ok. uite daca te ajuta cu ceva, eu am avut o masea cariata pe care nu am tratat-o. si mi-a omorat nervul. in fine. am ajuns la un dentist la o clinica particulara, la urgente. vreau sa iti spun ca tipul mi-a facut 6 injectii. ma poti crede sau nu, am stat in cabinet 3 ore si degeaba. maseaua mea buclucasa avea o radacina care se "tinea" foarte bine. dupa m-am operat si am fost in regula. nu ti-am spus asta ca sa te speri ci sa te incurajez deci sper ca va ajuta cand iti vei face anestezie big grin ^-^

| MariusApostol a răspuns:

Intreaba medicul stomatolog online Dr Resit Ayla http://dentoplus.ro