| RAY a întrebat:

Poti face o critica intelectuala despre cineva doar prin intermediul online?

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

Poti sa iti dai seama din cuvinte daca un om :
-incearca sa fie 'smecher'
-incearca sa fie formal dar il trage in jos romana
-agramati in general
-oameni cu nasul pe sus, de obicei foarte orgoliosi
-oameni cu intrebari cuminti si cu bun simt
-oameni chiulangi care nu au cultura generala
-oameni care cred ca au cunostinte bogate in orice domeniu dar de obicei mint si isi dau cu opinia sustinand ca este un argument dovedit etc.

Poti sa iti dai seama si daca vorbesti cu un barbat sau cu o femeie, dar mai greu; iti trebuie mai mult text.
De obicei femeile sunt mai 'cuminti' si isi aleg cuvintele mai bine ca barbatii.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere că lumea a devenit atât de deschisă (păcat că doar pe internet) pot spune că ai putea să-i scrii chiar și o biografie.
Poate exagerez puțin, dar oamenii au început să pună sau să-și spună cam tot ce fac, tot ce simt, cu cine și-o trag, cum a fost, cât de mare și groasă, ce-au mâncat, ce-au vomitat, pe cine au înșelat, etc. Poate continua la nesfârșit. În ziua de astăzi oamenii sunt mai ușor de citit decât Nietzsche (acolo trebuia să-ți mai bați capul puțin).
E ironic, că ne simțim mai în siguranță în anonimat, vorbind cu străinii, decât să vorbim cu persoanele apropiate. Poate și pentru că lumea începe să judece din ce în ce mai aspru.

| Delcatty a răspuns:

Exista comentatori pe Youtube ca Spill care fix asta fac, analize asupra altor celebritati.
Sa imi zic opinia sincera?
Nu poti, strict stiind persoana doar de pe internet, sa o judeci pe ea in sine. In schimb, poti judeca doar ce expune: faptele, obiceiurile si gusturile.
Pe internet e mult mai usor sa te ascunzi decat in viata reala si e mult mai simplu sa oferi o imagine distorsionata. Am observat raspunsurile de mai jos si... I beg to differ.winking

| TheCrusader a răspuns:

Iti cam dai seama cu ce tip de om vorbesti numai dupa modul cum scrie. Presupun ca e un test destul de bun.

| RAY explică (pentru TheCrusader):

Daca ai timp desigur poti sa dai mai multe detalii, as vrea sa vad cum gandesti

| RAY explică (pentru TheCrusader):

De obicei femeile sunt mai 'cuminti' si isi aleg cuvintele mai bine ca barbatii.

ai perfecta dreptate

| TheCrusader a răspuns (pentru RAY):

Poti sa iti dai seama din cuvinte daca un om :
-incearca sa fie 'smecher'
-incearca sa fie formal dar il trage in jos romana
-agramati in general
-oameni cu nasul pe sus, de obicei foarte orgoliosi
-oameni cu intrebari cuminti si cu bun simt
-oameni chiulangi care nu au cultura generala
-oameni care cred ca au cunostinte bogate in orice domeniu dar de obicei mint si isi dau cu opinia sustinand ca este un argument dovedit etc.

Poti sa iti dai seama si daca vorbesti cu un barbat sau cu o femeie, dar mai greu; iti trebuie mai mult text.
De obicei femeile sunt mai 'cuminti' si isi aleg cuvintele mai bine ca barbatii.