| RegeleTauIonut a întrebat:

Prea multa libertate duce la anarhie ce credeti?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Limitarea libertati nu inseamna comunism, nazism, sa nu intram in extreme, nu poti compara democratia din ro vs suedia

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar unde crezi ca duce?

| RegeleTauIonut explică (pentru RAY):

Nu stiu man ce sa zic oamenii am vasut ca tradeaza mult si au multe fete si nu sunt maturi in ce fac si cand ii lasi sa faca ce vrea o ia razna asa e lumea man

| RAY a răspuns (pentru RegeleTauIonut):

Plato tu esti ma? laughing

| RegeleTauIonut explică (pentru RAY):

Man ce ai

| Sn4k3 a răspuns:

Adevarat.
"Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine".

| Dalmore a răspuns:

Înca nu te-au suspendat? laughing

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Acest profil nu este accesibil, utilizatorul fiind suspendat pe termen nedeterminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multa libertate duce la a vorbi singur laughing

| CdeMetal a răspuns:

Oamenii se omoara intre ei din cauza libertatii prea mari

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Este deja prea multa libertate, usor usor incepem sa o limitam, intr-un final probabil nu va mai exista nici asta.

| RegeleTauIonut explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Asa e man si ne facem animale cum zice Darwin din instinct ajungem ca la jungla asta e

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru RAY):

N-am zis asta, dar consider ca deja avem libertate din plin ca si fiinte pe pamant care umblam de colo-colo..si zic asta pentru ca de exemplu, energia pe care o consumam in momentul in care stam pe TPU sau descarcam un film e colosala comparativ cu cat platim noi tot acest serviciu aproape gratuit. deci e libertate din punctul meu de vedere suficienta, numai ca unii nu o pot vedea si vor cine stie ce, exclusivitati la botul calului... iar libertatea adevarata vine din interior.
un citat masonic random de pe net suna cam asa; Prin haos, La ordine.

| RegeleTauIonut explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Man esti idealist

| RAY a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Ionut anarhia ar ucide specia noastra, nu suntem fiinte rationale, avem nevoie de legi dar si de educatie, in ro nu prea exista educatie

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru RAY):

Sunt de acord cu tine, eu zic ca deja libertate avem doar, ca nu o pretuim sau nu o valorificam cum trebuie si nu ne pasa de toate speciile asta da clar tine de educatie, de noi insine, de cum alegem sa ne dezvoltam caracterul personal, si am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa nu-ti mai pese de toata specia la modul sa fii indiferent pentru ca pana la urma specia nu-ti stie povestea sau ce lupte duci. dar pentru ca suntem nevoiti sa o facem si pe asta pe langa toate celelate nu prea putem sa fim indiferenti in totalitate si trebuie sa ne adaptam la scenariul general ca sa nu ne fure peisajul. important e sa fii un exemplu bun atat cat iti permite firea, laughing iar specia noastra e pe cale de disparitie inca de la inceput dar e un ciclu perfect si bine echilibrat multumita naturii si fortelor divine

| RAY a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Pai asta e faza multi nu pretuiesc democratia, libertatea de exprimare, dar in 89 au murit multi pentru libertatea asta, asta nu inseamna anarhie desigur, de ce mereu cadem in extreme?

| RegeleTauIonut explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Specia nostra nu e facut sa se adapteze usor ci sa evolueze man asa spune Darwin

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu de ce cadem in extreme dar ti-as putea de ce eu cad in extreme, poate zodia, poate experientele vietii, poate asa e felul meu de a fii. si a cadea in extreme uneori e de bine pentru unii pentru altii e o povara, depinde cum privesti lucrurile partea plina a paharului este o extrema dar asta nu rezulta mare lucru...sunt oameni care accepta sa traiasca o viata autonoma si sunt oameni care traiesc foarte mult in realizarile lor din trecut, oameni care nu au avut sprijin si indrumare spirituala tocmai potrivita si acum le este greu sa ajunga la nivelul unora de trai fie el si in saracie lucie sau bogatie fara margini, se poate indoctrinare? disponibilitatea desi pare un cuvint asa simplu si de pe yahoomessenger, a fii disponibil e foarte important in majoritatea actiunilor pe care le facem de zi cu zi, ca sa ajungi sa fii placut intr-un colectiv spre exemplu trebuie sa fii disponibil sa accepti anumite standarde la care tu oricum probabil nu vei ajunge foarte usor poate niciodata poate esti acolo dar nu e nevoie de asta momentan atat cat sa ti se acorde si vreun credit anume pentru asta ACUM, gen se stie de cand lumea si pamantul ca. oamenii buni ajung in rai oamenii pacatosi ajung in rai, oamenii buni vor fi rasplatiti dupa meritul lor dar si oamenii pacatosi vor primi rasplata. ca sa fi placut lui Dumnezeu, si crede-ma pe cuvint ca nu am foarte mare treaba cu religia sau credinta. trebuie sa respecti niste legi, sa fii DISPONIBIL in mare parte. sa ai o inima deschisa pentru ca nu poti sa iubesti un om bun daca nu iubesti un om rau. extremele ne apartin fiecaruia tind sa cred ca ne aflam de fapt in extreme.

| RAY a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Dar de ce trebuie sa ne aflam in extreme?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru RegeleTauIonut):

Nu stiu man cine e darwin, am vazut pe google dar n-am apucat sa citesc nimic despre el, probabil e vreun parinte filosof foarte bun la vremea lui si acum ii sunt recunoscute capacitatile pentru ca am evoluat si ne-am adaptat cerintelor care presupune evolutia..altfel cum ai evolua daca nu te-ai adapta evolutiei? am evolua asa dusi de val? nu stiu ce sa zic

| RegeleTauIonut explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Man ce vezi despre tradare? Asta nu e evolutie oameni se mannaca intre ei

| RegeleTauIonut explică (pentru RAY):

Ca asa suntem omule asa e firea e stintific

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru RAY):

Pai daca tot gandim hai sa gandim in stil mare nu? si daca pui intrebarea asta mie personal sa-ti raspund pentru tot globul de ce ne aflam la extreme sau de ce ar trebui sa ne aflam la extreme, chiar nu stiu de ce ar trebui. cum vad eu lucrurile cu ochii mei si mintea mea e o alta extrema. psihologia ca practic in asta ne-am dus are o multime de ramuri pentru fiecare gest, tendinta, mod de a gandii de a actiona, e o nebunie dupa parerea mea dar una frumoasa si are logica, imi amintesc ca am vazut la o prietena in biblioteca o carte de psihologie albastra grosuta coperta destul de tare ca si material zici ca era lemn ceva carton dala tare de se aude ca lemnul, era despre Echilibrul emotilor. nu-mi amintesc nimic mai mult dar parea interesanta. poate m-am contrazis pe aici nu mai recitesc nu mai dau inapoi la modul, ce am zis fara moment fara prea multe studii sunt doar simple pareri care mi-au venit ca si flow acum, imediat uit tot oricum. big grin

| RAY a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Ratiunea unde o lasam?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru RAY):

Important e s-o avem, o mai lasam o mai luam. ce sa faci, orice gradina are uscaciunile ei.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Limitarea libertati nu inseamna comunism, nazism, sa nu intram in extreme, nu poti compara democratia din ro vs suedia

| Tormented0ne1 a răspuns:

Libertatea totalitară duce înapoi la sălbăticie, unde dacă nu eşti puternic, eşti furat, violat şi sclavizat.