| Delilahhh a întrebat:

Pregatesc o prezentare care se numeste " Romania dincolo de stereotipuri".
Pana acum am: tara saraca, tara lui Dracula, stereotipul numelui care este asociat cu Rroma, tara nesigura si faptul ca vorbim ruseste.

Raportandu-va la expererienta voastra si oamenii cu care v-ati intalnit, daca v-as intreba ce prejudecati mai au strainii cand vine vorba de tara noastra, ce ati raspunde?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Foarte binehee hee!
Ai dreptate, alta era intrebarea. Multi francezi au imaginea despre romani ca ei stau la sate (ca cele din,, varful muntelui''), ca inca mai merg cu caruta, fac niste documentare bune din anumite puncte de vedere, dar nu prezinta intocmai ceea ce trebuie sau tot acestia cred ca romanii = romi, tigani. Am intalnit eu pe serverele jocurilor francezi care se luau de romani datorita prostiei lor, ne confundau cu romii, ne marginalizau si adresau injurii. Unii straini cred ca inca suntem tara comunista sau ca Ceausescu inca mai traieste, altii nici nu au auzit de noi sau daca au facut-o, cand le dai harta europei in fata sa ne arate tara, vor crede ca este in locul Bulgariei, Poloniei sau pe unde nici nu te astepti rolling on the floor.
Sper ca iti este de folos acest comentariu happy.

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Suntem în Romania, nu în Rusia sau Moldova, poate ce vreo 2 procente vorbesc rusă!

Vezi și partea „plină" a paharului : se găsesc peisaje desprinse din altă lume, avem cea mai bântuită pădure de pe planetă sau o peșteră din Romania este considerată singurul loc care ar continua să existe în cazul unui atac nuclear.

| Delilahhh explică (pentru Celcestietot):

Bineințeles că voi avea în vedere și partea plină a paharului. Mai ales pe aceea!
Vreau să redau un contrast între stereotip si realitate.
Dar alta era intrebarea mea. În afară de stereotipurile enumerate de mine, mai știți vreunul bun de desființat/menționat, pe care l-am omis?

| Celcestietot a răspuns (pentru Delilahhh):

Foarte binehee hee!
Ai dreptate, alta era intrebarea. Multi francezi au imaginea despre romani ca ei stau la sate (ca cele din,, varful muntelui''), ca inca mai merg cu caruta, fac niste documentare bune din anumite puncte de vedere, dar nu prezinta intocmai ceea ce trebuie sau tot acestia cred ca romanii = romi, tigani. Am intalnit eu pe serverele jocurilor francezi care se luau de romani datorita prostiei lor, ne confundau cu romii, ne marginalizau si adresau injurii. Unii straini cred ca inca suntem tara comunista sau ca Ceausescu inca mai traieste, altii nici nu au auzit de noi sau daca au facut-o, cand le dai harta europei in fata sa ne arate tara, vor crede ca este in locul Bulgariei, Poloniei sau pe unde nici nu te astepti rolling on the floor.
Sper ca iti este de folos acest comentariu happy.

| siriusblack98 a răspuns:

Multi nici n-au auzit de Romania. Poti sa treci si asta in documentar.

| Delilahhh explică (pentru siriusblack98):

Ai dreptate.
Eu am făcut practică într-o grădiniță în Germania (unde locuiesc) și educatoarea de la grupa la care eram chiar m-a întrebat unde e pe hartă și dacă în UE. laughing

| 09Ioana09 a răspuns:

Le lângă toate astea, sa stii ca romanii sunt niște oamenii foarte primitori. In momentul in care le intri în care te servesc mereu cu ce au mai bun, fiind niste oameni foarte prietenoși.