| AvalohAlyn a întrebat:

Te-ai intalnit vreodata cu un strain? Ce a spus despre tara noastra? Cum vad strainii Romania? Cunosti vreo cineva care s-a stabilit in Romania?

Răspuns Câştigător
| Hăgiul a răspuns:

M-am întâlnit cu un elveţian de la servici, venise să finanţeze şi printre altele, a zis că limba noastră este cea mai melodioasă dintre toate cele latine (franceză, italiană şa). Nu este atât de pompoasă ca italiana şi nici atât de depărtată de latină că şi franceza. La fel a zis şi despre imn...suntem popor pur latin.

8 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Da, am întâlnit mulţi străini, dintre care unii au spus că le-a plăcut extrem de mult viaţa aici şi s-ar muta oricând, iar alţii au spus că nu s-ar mai aventura aici niciodată. Dar sincer, au fost mai mulţi cei care au rămas cu păreri pozitive după experienţa de a fi turist, în special în zona unde stau eu (adică Maramureş happy ).

| Hăgiul a răspuns:

Ecea, esti total pe dinafara sa stii.
1.Nu-ti dai seama ca este melodioasa datorita faptului ca o vorbesti.
2. Nu noi am "furat" de la rusi, ci in cultura lor vezi o gramada de elemente "romanesti".
3. Nu conteaza cum se termina consoana, la engleze Ei, Bi, Ci, Di etc. si totusi nu le pronunta asa.
Baia Mare (auzi tu vreun "â")
4. Nu-ti convine, du-te tata in alta tara si vezi-ti d-ale tale. A, si apropo, nu mai vorbi total pe langa subiect daca habar n-ai!

| Ecea a răspuns:

Eu locuiesc in alta tara de ceva timp.Am prieteni din toate zonele lumii,Japonia,China,Germania,Austria,Rusia, etc marea majoritate au o parere proasta despre romanii, dar spun ca mai sunt si romani buni.
Suntem vazuti ca hoti si oameni rai.Destul de discriminati.

| Ecea a răspuns:

Hăgiul cred ca era drogat elvetianul.
Cum poti spune ca limba noastra e melodioasa? cand noi am copiat cuvinte din toate limbile.Nici macar nu sti etimologia limbii romane.
Cat de melodios iti suna tie âââââââââââ sau ăăăăăăăă sau ţţţţţţţ sau şşşşşşşşş avem o gramada de consoane si toate le terminam cu ââââââ suna infiorator, in special in muzica.
Ce sa mai spunem atunci de Spanioli,Argentiniei,Mexicani,Columbieni sau cei din Puerto Rico,Peru,Chile,etc. Daca noi suntem latini aia ce mai sunt?
De fapt singurii latini adevarati sunt cei care i-am mentionat mai sus,prin istoria lor dovedit asta.
Ei sunt latini adevarati,noi suntem doar niste corcituri, am vorbit limba Daca, apoi am copiat de la rusi anumite cuvinte cum ar fi "da" si multe altele.

| Plague a răspuns:

Cunosc chiar multi straini, si parerile sunt impartite. Unii ne cred destepti, harnici, oameni buni - iar altii zic ca suntem hoti, lipsiti de bun simt, prosti si lenesi. Despre straini stabiliti in tara, stiu 2, si aman2 au o parere buna despre noi - ca popor.

| Angel0 a răspuns:

Cunosc o gramada.Parere proasta in general si pe buna dreptate. Evit sa spun ca sunt roman, daca nu este nevoie.

| ElHuron a răspuns:

Cunosc un american, venit din Arizona, care spune ca ce avem noi romanii e mult mai frumos decat ce au ei acolo. Ca suntem un popor harnic dar si putin "nebunatic". Ne facem treaba cand trebuie si ne distram foarte bine cand trebuie. A mai spus si ca cei din alte tari sunt doar gelosi pe romani pentru ca sunt harnici si descurcareti si stiu sa se distreze. "Restul popoarelor v-au vazut mai mici si s-au luat de voi! De ce sa fiti voi mai buni ca ei! " spune el!

| SisuLiber69 a răspuns:

Eu stau an spania sunt aici de 2 ani si pot sa spun ca romanii de aici sunt foarte apreciati pentru munca lor, pentru ca munca pe care o face un roman nu cred ca o face la fel de bine si un spaniol.

Întrebări recente