| CoConuTQueen a întrebat:

"Prietena" mea a inceput sa petreaca timp cu o alta fata mai mare ca ea, iar eu stiu ca acea fata o foloseste, dar nu zic nimic. Vreau sa ma razbun pe ea, am incercat sa petrec timp cu altii, dar nu functioneaza, dau coronita!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să cauți altă prietenă, asta va fi cea mai bună răzbunare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vai de mine... stai sa ma asez jos, ca daca am citit eu bine, e vorba de o problema mai ceva ca in carti sau ca in filme.
Ce naiba... cati ani ai? Despre ce razbunare vorbesti? Poate exista in razboi persoane prin diferite cari care si-au pierdut o mana sau un picior si aia nu se mai razbuna. (Acesta este un exemplu minor, pe intelesul tuturor).

Prietena ta petrece timpul cu alta prietena, pai asta este. Vreu sa stea cu tine dar sa stii ca ea ar putea oricand sa stea cu altcineva? Te impaca gandul asta? Sa vezi peste cativa ani, o sa dai de persoane demne de dispret, de persoane care o sa refuze sa te ajute in orice context. Atunci ce o sa faci? Daca iti pastrezi demnitatea o sa vina lumea la tine, lumea care chiar conteaza, fii sigura.

| MPersephone a răspuns:

Indiferenta e cea mai buna arma.
Din experienta iti spun ca majoritatea persoanelor care te abandoneaza se intorc odata inapoi, deoarece nu gasesc in alta parte aceeasi atentie. Si cand se intorc, mereu indiferenta mea ii deranjeaza, dar eu doar imi vad de viata.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

In primul rand, răzbunarea nu este o soluție. Mania pe care o ai tu acum in suflet nu iti este benefica in niciun fel. Furia este cea mai periculoasă otrava a sufletului. Daca te vei răzbuna, iti garantez ca vei regreta asta pe viitor, mai ales daca reusesti sa iti ranesti prietena. Problema este ca s-ar putea sa fie prea tarziu sa mai faci ceva atunci cand vei regreta si vei trăi mult timp cu sentimentul de vinovăție. Vei ajunge sa iti scade foarte mult opinia de sine din cauza asta.

Acum pune-ti următoarele intrebari:
Mie imi pasa de prietena mea si de aceea incerc sa o îndepărtez de fata aia? Pentru binele ei? Sau oare este vorba de orgoliu meu? Frica de a fi înlocuită?

| qwertpro a răspuns:

Salut,razbunarea nu este de loc o idee buna, pentru ca nu va rezolva aceasta problema, ci doar o va agrava.Razbunarea aduce uneori satisfactie,dar doar pe termen scurt, pentru ca cu timpul ne dam seama ca am fi putut cumva rezolva problema data pasnic, si ajungem sa regretam ca am procedat astfel.Cel mai probabil prietena ta a cunoscut o persoana noua de care este interesata si de care ar vrea sa se apropie. Faptul ca crezi ca o foloseste ar putea fi rezultatul invidiei pe care o ai fata de ea. Daca prietena ta comite o greseala sa aiba incredere intr-o persoana care intr-adevar profita de ea, atunci ea este cea care trebuie sa inteleaga asta si sa aleaga ce decizie sa ia. Evident ca tu ca prietena poti sa-i oferi sfaturi, dar nu trebuie sa decizi in locul ei.Incearca sa vorbesti cu ea, explica-i care e problema.Trebuie sa intelegi ca si ea are alti prieteni, si e absolut normal, pentru ca cercul nostru de prieteni trebuie sa fie format din mai multe persoane, daca ar fi doar una, cu timpul ne-am satura de ea.