| Grigoraș_Andreia_1998 a întrebat:

Va rog am nevoie de o parerea despe acest text „Violenţa" este un cuvânt destul de folosit în zilele de astăzi. Pentru mine violenţa nu înseamnă doar abuz fizic dar şi abuz psihic. Deseori întalnesc persoane ce sunt abuzate psihic de către prieteni, fraţi sau părinţi.
Violenţa în familie nu înseamnă doar să îţi loveşti copilul sau soţia, violenţa înseamnă să îţi desconsideri familia pe care ţi-ai creat-o. Multe femei aleg să rămână cu cel ce le abuzează atât fizic cât şi psihic pentru „binele" copilului. Copilului nu îi este bine atunci când trăieşte într-un mediu în care vede că părinţii nu se înţeleg, în care vede doar ceartă şi deseori scene de violenţă. Un copil ce creşte într-un astfel de mediu riscă să creadă că aşa trebuie să fie într-o familie şi el la rândul său va face la fel considerând că aşa este bine. De cele mai multe ori copii sunt lăsaţi să facă ce vor, deoarece nimeni nu işi mai îndreaptă atenţia asupra lor. În acel moment legătura dintre copil şi părinte dispare, iar copilul are cel mai mult de suferit din această situaţie.
Violenţa psihică este şi cea mai „nocivă". Dacă unui copil(adult) i se repetă constant că este incapabil, că nu va reuşi niciodată să facă ceva bine sau i se adresează injurii, el se va desconsidera si va crede acele lucruri despre el însuşi. Pentru a-şi recăpăta încrederea în sine acea persoană are nevoie de mult timp şi de ajutorul unui specialist în unele cazuri.
Este normal să întâlnim aceste cazuri în societatea actuală? Aştept părerile dumneavoastră într-un comentariu.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este normal. asta este educatia primita din generatie in generatie. acum se gaseste foarte multa violenta real/virtual si nu este intocmai ok asta in dezvoltarea unui copil. acel copil abuzat fizic/psihic o sa fie o bestie ce probabil o sa faca si el la rand asta. ce castigam noi daca facem asta ca oameni? nimic. asta nu ne face mai barbati, mai tari, mai respectati din contra ne vindem sufletul raului ceea ce nu este intocmai ok. acest popor este precum un obuz gata sa explodeze. am incercat sa fiu meticulos in ceea ce ti-am zis.