| anonim_4396 a întrebat:

Profa de romana ne zicea adesea sa nu invatam deloc cateva zile inainte de un examen, ca ne facem creierul varza.
Nici macar sa nu me gandim la examen, sa iesim pe afara si sa ne distram, ca oricum nu se mai poate invata nimic asa de tarziu.
Sunteti de acord cu asta?
Sau credeti ca daca chiar nu ai invatat nimic mai poti ingrasa putin porcul in ajun? Si ca mai bine se invata cu cateva zile inainte decat deloc?
Ce ziceti?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunteti de acord cu asta? Da.
Dar ce înseamnă învățarea respectivă? Să dobândești o abilitate oarecare, să știi ceva să facim după ce termini învățarea, sau să memorezi niște teorie, fraze pe de rost.
Sau credeti ca daca chiar nu ai invatat nimic mai poti ingrasa putin porcul in ajun? Da, unii îl îngrașă chiar în noaptea dinaintea examenului. Apoi la examen reușesc să îl treacă iar după o zi, nu mai știu nimic. Ca porcul, exact așa.

| T0T a răspuns:

Și eu cu o zi înainte de examen mă relaxam complet. Nu făceam altceva. Nu că mă „distram" ca să mă obosesc. Mă relaxam. Poate a ajutat să iau notele mari pe care le-am luat. Un fel de „aer proaspăt" că tot ai numele așa.

| Nirvanaaa a răspuns:

Așa ni s-a zis și noua. Ca nu merge dacă înveți cu câteva zile.
Eu nu mă simt bine dacă nu citesc pana in ultimul moment laughing. Și examenul de intrare la facultate deși îl pregătisem timp de 2 ani, am citit și in dimineața in care trebuia sa mă duc sa îl dau. Eu nu as putea aplica asta vreodată laughing. Poate pentru unii funcționează și ii face sa se simtă mai relaxați și sa aibă rezultate mai bune.

| mastadont a răspuns:

Cel mai bine e să înțelegi nu doar să reții mecanic informația prezentată la oră. Eu am, din fericire, această abilitate de a reține lucrurile pe care le înțeleg, chiar și în timpul facultății, învățam doar cu două sau trei zile înainte de fiecare examen pentru a-mi reaminti detaliile și a funcționat de minune. Cel mai important lucru însă este să dormi un somn bun în noaptea precedentă examenului pentru că un creier odihnit va procesa și va folosi mult mai bine informația stocată. Cu alte cuvinte, nici învățatul în exces nu e prea bun. Am pățit să nu am încredere că știu toată materia și să învăț aproape toată noaptea iar a doua zi simțeam că mi se blochează creierul, efectiv nu reușeam să mai pun cap la cap informațiile care știam că se află pe undeva prin meandrele minții și să le alcătuiesc într-un tot coerent.

| alexandru3107 a răspuns:

Eu consider ca trebuie sa inveti putin cate putin, zilnic, si sa nu lasi totul pe ultima suta de metri. Daca te trezesti sa inveti cu cateva zile inainte de examen, o vei face degeaba, pentru ca nu vei invata mai nimic si totul necesita timp pentru acumulare de informatii&aprofundare.

| anonim_4396 explică (pentru alexandru3107):

Sincera sa fiu, cam in situatia aceasta ma aflu acum.
Am procrastinat emorm, imi tot ziceam ca am timp si ca de maine ma apuc. Si iata cum zilele au trecut fara sa imi dau seama si peste 3 zile am examen.
Am mai invatat putin cu vreo doua zile inainte si parca am mai evoluat. Cel putin inteleg mult mai bine materia. Dar ma gandeam sa mai invat intens zilele astea si sa vad ce o sa fie.
Au mai fost examene la care am invatat cu o zi inainte si m-am ridicat de la un 4 la un 8. Dar examenul asta e mai important si are mult mai multa materie de invatat.

| alexandru3107 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti urez succes si sper sa ai parte de rezultate maxime! Daca ai incredere ca poti, inseamna ca va fi intocmai. Dar, pe viitor, incearca sa te apuci din timp sa inveti, am trait o experienta similara si mi-am dat seama ca am tocit, a doua zi uitand 90% din ce incercasem sa retin cu o zi in urma.

| anonim_4396 explică (pentru alexandru3107):

Multumesc mult pentru mesaj!
Acesta e mai mai mult un edit. Pana la urma am luay 9, 10. Dar mi-am invatat lectia happy