| gemeni6226 a întrebat:

Profesorii, dascalii vor trece in somaj sau cum vor primi salariile daca nu se deschid scolile pana in septembrie?

Răspuns Câştigător
| Andrei200202 a răspuns:

Nu cred ca o să îi trimită în șomaj deodată ce fac ore online, daca ii trimit cine mai predă și incheie situațiile?

15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Profesorii nu au intrat in somaj, ei predau online, cel putin asa stiu de la prietena mea care este profesor. Posibil sa intre doar cei care predau la scoli speciale cu copii cu probleme.

| Mosotti a răspuns:

Nu ii trimit, statul plateste ca vor reveni din toamna. Desi eu vad dezastru pana la vara ailalta.
Online unde dau mai?! Ziceti-mi si mie va rog, unde sa intru sa vad predare online?! N-am zis eu de funde, dar dau acum.
Bine, am dat si oricum destule fara sa o zic.

Statul nu se grabeste sa dea oamenii afara sau somaj, dar privatii da, caci la ei singura valoare e banul si nu omu (liberalismul care-l iubesc multi asa mult pentru ca habar nu au ce inseamna).

| gemeni6226 explică (pentru Mosotti):

Deci nu stiuhappymie copiii colegelor unde lucrez au zis ca profesorii glumesc cu ei si le intreaba de una alta lectii mai putin dar poate asta doar unii profesori.Altii poate isi fac on line meseria in mod serios. Unde? pe watsapp.

| minrest a răspuns (pentru gemeni6226):

Mai ales pe Zoom se fac cursurile, dar si pe alte platforme, nu prea poti sa le faci pe whatsup.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Ce vrei sa vezi!? Se fac cursurile online, tu nu faci parte din clasa, asa ca nu ai acces.

| gemeni6226 explică (pentru minrest):

Poate la clasele mici m-am si mirat cand au zis ca asa lejer le rezolva(copiii colegelor au zis asta ei sunt in clase mici)

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Am intales.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Ba da prost sunt! Nu pot da funda daca nu am deschis eu intrebarea, dar iei o evaluare buna.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Lasa ca poate o sa-mi dea, de ce nu? Ca zic ca-s unu din aia, vad eu, ca doar nu ma controleaza cu web, am zis asa aiurea, poate nu pot sti numele unora elevi. Ma intereseaza ca-mi place sa urmaresc lectiile. Si daca da acces ce? Ce conteaza ca mai se uita si je? Din contra, sa se bucure ca si altii vor sa vada, uneori afli chestii noi, sau iti mai aduci aminte ce ai uitat de pe vremea scolii. Pe mine ma int fizica si matematica.

Lasa ma sa mai invete si tata iar, hahahahaha.

| minrest a răspuns:

Profesorii predau online, urmeaza vacanta mare, cand sunt platiti, asa ca nu e problema.

| aumih16 a răspuns:

Pai scolile raman inchise! am inteles ca cica abia din septembrie! se reincepe scoala iar! deci notele daca se incheie anul asta! se incheie cu alea care sunt deja! nu stiu nimic de somaj! sa se fi pomenit ceva!

| minrest a răspuns (pentru aumih16):

Poti sa dai note, daca vrei; oricum ai clasa pe zoom, asa ca poti sa faci colocviu, sau poti sa faci colocviu pe zoom doar cu cei ce nu au nota, sau cu cei ce nu au nota de la toate clasele acelasi an, sau lucrare scrisa la care sa nu ai ce copia. Teze nu se vor da.

| aumih16 a răspuns (pentru minrest):

Ma rog poate ai dreptate! eu stiu chestia asta cred ca de la pro tv! cand vorbea cosmin stan de asta!

| Andrei200202 a răspuns:

Nu știu, dar încă continuăm scoala online, deci degeaba nu stau. Ce-i drept acum e mai lejer pentu ei, cât și pentru noi elevii. Ne trimit teme, le corectează etc.
Trimiterea in șomaj e o prostie dacă asta vor să facă.

| gemeni6226 explică (pentru Andrei200202):

Ma intereseaza pentru ca fata mea e profesoara dar nu am indraznit s o intreb in mod direct.

| Andrei200202 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu cred ca o să îi trimită în șomaj deodată ce fac ore online, daca ii trimit cine mai predă și incheie situațiile?