| unbaiat a întrebat:

Promit ca e ultima incercare inainte de a ma lasa pagubas de acest site. Poate vreo mare minte luminata imi va aproba si mie aceasta intrebare. de fapt intrebarile:
1-am mai pus 4 intrebari si niciuna nu a aparut si nu ma refer ca nu au fost aprobate dar nici macar nu au aparut pe pagina mea sau ceva.
2-„fiecare propozitie incepe cu litera mare,

- nu sunt permise prescurtari de tipul "k", "dk", "nu stiu", etc." dar intrebari din astea apar 3 pe min. si nu mai sta nimeni sa-i CENZUREZE
3-am vazut ca mi s-au respins foarte multe raspunsuri aiurea.inteleg poate ma mai luat valul la unul doua si am folosit un limbaj mai dur dar la foarte multe mi s-au sters prosteste chiar.De ex. daca cineva spune"Buna am facut sex cu un extraterestru" si tu te indoiesti. te raporteaza(cred) si imediat toate raspunsurile sunt sterse.Desi se practica cenzura pe acest site se pare ca nu cea care trebuie.Sincer cu cat mai trece o zi cu atat am impresia ca aici va deveni raiul prostiei crase si a analfabetismului.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Draga elena, sunt multe intrebari si raspunsuri tembele pe TPU, discutii generate fara rost, doar de dragul de a scrie ceva. Daduse cineva un raspuns odata: ""nu stiu", sau altcineva, "nu stiu, dar de ce?" Astea sunt raspunsuri? Sau ma intreb cum vrea sa il ajutam un user care ne intreaba ce culoare preferata avem sau la ce ora ne trezim dimineata. Si astea sunt niste exemple dragute, dar sunt multe altele si mai.Cat despre opinii personale, ce opinii personale au cei care dau copy paste cu raspunsuri sau reiau raspunsul dat de altcineva? Sarcasm, ironie, bascalie? Atunci, count me in, plus inca multi altii. E si asta o maniera de a da un raspuns, nu toti pot sa o faca.
Si, ca sa inchei, regasesc in mesajul tau, Elena, tot ceea ce tu ii reprosezi lui unbaiat, inclusiv un atac la persoana. E o vorba peste ocean, "Do what you preach!". Tu nu faci asta.

25 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu am patit asta niciodata, nu mi s-au sters raspunsurile la intrebari, asa ca pur si simplu nu stiu ce sa-ti raspund.Acum vad ca intrebarea ti-a fost aprobata.

| psiholoaga a răspuns:

In ceea ce priveste intrebarile, pot sa ma pronunt, fiindca si eu moderez. Sunt sute de intrebari si raspunsuri zilnic. Fiecare trebuie aprobata de 3 (!) moderatori ca sa apara pe site. Si probabil ca mai greu se gasesc 3 moderatori pe site in acelasi timp, ca intrebarea sa apara imediat cum e postata. Cei care scriu cu k, dk, etc fie sunt de mai mult timp pe site si nu mai trec prin aprobare, fie se gasesc 3 moderatori care aproba, fie continutul e mai important decat exprimarea. De exemplu, daca cineva scrie ca facut sex neprotejat "si" are tot felul de scurgeri, mi se pare suficient de important continutul incat sa ii aprob intrebarea. Desigur, inca 2 persoane trebuie sa creada aceeasi chestie. In ceea ce priveste stergerea raspunsurilor, nu stiu ce sa zic; moderatorii nu pot face asta, asa ca vorbeste cu raluca. Desi nu cred ca le-ar sterge fara sa iti dea o avertizare, ceva, dar, mai stii...

| psiholoaga a răspuns:

Am sa iti raspund doar din perspectiva mea in privinta "neprofesionalismului". Cred ca se pune problema de profesionalism atunci cand e vorba de un contract. Dar aici moderarea e voluntara, asa ca, pe ce criterii e neprofesionalism?thinking Sa luam exemplul unei fundatii. Faci voluntariat intr-un ong. Apoi apare un proiect in care din lipsa de timp sau chef nu te implici. Voluntar fiind, poti spune ca ai fost lipsit de profesionalism refuzand solicitarea?

| psiholoaga a răspuns:

Hm, ciudat. Intrebarea de care zici nu incalca regulile de aprobare, asa ca nu as putea spune de ce a fost respinsa. Eu zic sa ii dai un mesaj privat ralucai sa ii explici. In ce priveste intrebarile, mai incearca. Uneori dispar chestii fara explicatie; de exemplu, eu cand spal haine, mereu pierd cate o soseta si habar nu am unde se duce. Poate masina mea de spalat si TPU sunt un fel de triunghi al bermudelortongue

| elena a răspuns:

Ti-ai recitit raspunsurile? TPU este un site de ajuta pe cineva intr-o problema pe care respectiva persoana nu o poate rezolva, iar tu ai raspuns aproape intotdeauna printr-un banc-poanta reusit sau nereusit, crezi ca este corect? Chiar nu ai opinie personala, chiar nu ai un sfat, o rezolvare pentru nimeni, traiesti intr-o lume in care totul se ia in deradere, in bascalie, totul este o ironie, un sarcasm si vrei sa le aplici pe toate utilizatorilor TPU? Si sincer, cine pe lumea asta a facut sex cu un martian? Este normala aceasta intrebare? Si, scuza-ma, tu esti normal? Adminul, rog, sa nu mi se strearga raspunsul...multumesc...cand este gluma, raspunzi cu gluma, dar mai ai si momente serioase, nu ti-a murit nimeni niciodata...hai, da in mine...

| JackieSue a răspuns:

Eu cand vreau sa dau un raspuns imi apare de vreo 50 de ori chestia aia cu rosu, desi totul este scris corect.Nu stiu care e problema.Vad ca merge daca scriu mult.Scriu asa in doru` lelii mult si prost pentru ca altfel nu ma lasa sa public raspunsul.smug

Si app:ai dreptatelaughing.

by zu

prfml
| prfml a răspuns:

laughing Scuze nu am stiut ca iti pun in pericol sanatatea. Stai linistit, fiecare are gustul lui in muzica.

| unbaiat explică:

Am scris bine @normal:prefer un prost unui semidoct.

| unbaiat explică:

Eu nu vorbesc de ore ci de zile...si oricum decat sa le reformulez iar si iar unor moderatori care lasa de dorit prefer pe un alt site.Nu as vrea sa intelegeti ca eu spun ca as fi eu destept si altii nu sau ca nu mai dau cu batul in balta dar totusi...chiar atat neprofesionalism?

| unbaiat explică:

Am folosit termenul generic... daca te face sa te simti mai bine poftim simt de raspundere(vei spune iar ca nu are contract etc deh ca la romani). Vroiam sa fiu mai dur dar ma abtin...eu cred ca s-a inteles ideea.

| unbaiat explică:

E destul de obositor sa explici limba romana nefiind de specialitate. Elena nu am pus intrebarea cu extraterestrul si nici nu cred ca a pus-o cineva, am dat un exemplu ipotetic pentru a sublinia ideea Am recunoscut ca nu mereu raspund serios dar nu cred ca e ceva rau. Sfaturi am si am dat dar tu te-ai repezit sa ma critici fara sa citesti toate raspunsurile.Nu sunt normal,@normal e un alt user happy
„Adminul, rog, sa nu mi se strearga raspunsul...multumesc" Dar unde locuiesti stimata Elena de nu ai aflat inca ca a cazut comunismul? Gata cu linguselile gratuite, gata cu CENZURA DE IDEI nu de vorbe, pricepi nuanta?
Nu „sar" pe tine dar imi voi face timp curand sa-ti citesc si eu raspunsurile happy

| unbaiat explică:

Nu stiam de unde mi-e cunoscut prfml. e cel cu manelele laughing Sa stii ca inca imi produc stare de voma manelele laughing

| unbaiat explică:

Pana nu vine CENZURA :)) uite am sa dau copy/paste la o intrebare pusa de mine pe www.intrebariinteresante.ro si neaprobata aici
„Ce ati simtit dupa ce ati citit carti precum Gherla, Patimile dupa Pitesti(ambele de Paul Goma), Jurnalul unui jurnalist fara jurnal(Ion Sarbu) si altele in gen? Si ce parere aveti de mica disputa dintre Paul Goma si Andrei Plesu, Gabriel Liiceanu, Mircea Dinescu? Eu inclin de partea lui Paul Goma...(intrebare neaprobata pe TPU)"
Stiu Elena ...nu am voie sa vorbesc de martieni :)) Doamna Raluca intervine doar cand sunt invitate vedete?

| unbaiat explică:

Daca vrei poti veni sa speli la mine laughing
„Un tata aflat pe patul de moarte ii cheama la el pe cei trei fii ai sai si le spune:
- Dragii mei, eu nu o mai duc mult. A venit vremea sa vedem cine ce mosteneste. Ca sa hotarasc asta, am un mic test pentru voi: in spatele curtii e o magazie solida si calduroasa facuta de mine, si doar unul dintre voi se poate bucura de ea. Asadar, fiecare sa vina cu cate ceva, iar cel ce va reusi sa o umple, a lui va fi sa o stapaneasca.
Cei trei fii imediat s-au pus pe treaba.
Vine fiul cel mare cu un cal gras si voluminos si il baga inauntru. Calul se pune intr-un colt si camera ramane pe jumatate goala.
Vine fiul mijlociu cu o caruta cu fan; o descarca in magazie in asa fel incat fanul sa ocupe cat mai mult spatiu, dar nu se face decat un covor de fan, ocupand doar podeaua.
Apare in final si fiul cel mic cu o lumanare mica. Fratii lui rad de el. Dar cand o pune in incapere si o aprinde, se umple camera de lumina. Tatal e mandru.
- Fiul meu, tu ai fost vrednic sa umpli aceasta incapere, asadar tu vei fi cel ce o va stapani."

| unbaiat explică:

Se pare ca in seara asta trebuie s-o fac pe Pruteanu D-zeu sa-l ierte...Anonimule care nu esti anonim happy Sa-ti explic babeste:doct=destept, semidoct=unul prost care se crede destept, prost=prost. Acum ai priceput de ce nu-i jignitoare afirmatia de la profil? Nu cred... laughing

| Lorenyk a răspuns:

Nu am avut niciodata probleme cu publicarea intrebarilor si raspunsurilor. La inceput, cand eram noua pe site, in primele zile, a durat mai mult pana mi-au publicat intrebarile si raspunsurile, insa acum mi le publica imediat. Nu stiu de ce unii au problema asta. Cel mai bine, scrie-i Ralucai si intreab-o

| machupicchu a răspuns:

Faptul ca mai sunt si alti membri, sau oameni care scriu si intreaba este partea buna a TPU, in sensul ca poate avea acces si unul care nu are o pregatire "inalta"... si cu pretentii...ca altii, care si ei au acces, daca vor.
Unele greseli se fac si cauza dactilografierii, sau a vitezei cu care scrii si gandesti...etc.
Cei care citesc si raspund( sau nu) sunt convinsa ca inteleg fiecare situatie in parte, chiar daca mai scapa din cand in cand cate o mica rautate. Iar raspunsurile pentru o intrebare serioasa, intotdeauna trebuie sa fie serioase, pentru ca cineva apeleaza la tine(un necunoscut)sperand ca ii vei putea da cel putin o idee.si nu un raspuns "la misto"...
Etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ca ti-a fost aprobatalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi urmatoarea chestiune de la profilul tau nu suna chiar foarte bine:

"Pe TPU ajungi sa iubesti prostii si sa urasti semidoctii."

SEMIDÓCT, -Ă, semidocți, -te, adj., s. m. și f. (Om) care are cunoștințe puține și superficiale (dar se crede cult); (om) puțin instruit.

Probabil ai vrut sa scrii "docti". Sau nu...

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@unbaiat-ceea ce ai afirmat in scris aici este perfect adevarat.de ex, daca o anumita persoana scrie execrabil, iar tu, ca un bun samaritean il trimiti sa mai studieze, insa totusi fara rautate, acea persoana lipsita de minimele cunostinte gramaticale, deodata se simte lezata in amorul propriu si te raporteaza, iar raluca, in loc sa-i atraga atrentia ca stalceste limba romana, iti sterge tie raspunsul.si mie mi-au fost sterse foarte multe raspunsuri in care ii spuneam simplu si fara ironie sa consulte totusi cartea de gramatica inainte de a posta un enunt.insa ceea ce ma frapeaza, este ca totusi se incearca de catre moderatori ca cei ce posteaza pe acest site sa respecte totusi normele minimale, iar celor care ii atentioneaza li se sterg raspunsurile.
@elena-tu spui ca acest user a raspuns intotdeuna cu o gluma, un banc, etc.insa tu ce raspuns ai da la intrebarea cu periuta de dinti? sau la cei care toata ziua isi masoara penisurile si isi afiseaza rezultatele masuratorilor pe TPU? crezi ca un om normal ar face asa ceva? si astrea sunt numai cateva exemple, caci sunt cu sutele astfel de intrebari.sau la o intrebare in care persoana ce a postat-o, din trei cuvinte, doua sunt scrise gresit din punct de vedere gramatical?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nici nu meriti, dupa acum desconsideri tu oamenii cu mesajul ala de la profil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ca nu iti simtim lipsa, du-te pe alt site daca te-or tine si aceia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De sfertodocti ati auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine aveai nick unciobancubata