| JeSa a întrebat:

"Puterea" si "sensibilitatea" se potrivesc? Ce parere aveti?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Cred ca nu se exclud. Insa combinatia poate fi periculoasa pentru cel care e inzestrat cu cele doua atribute. Ce greu, ce lupta trebuie sa fie sa iti infrangi una dintre laturi cand situatiile o impun!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Puterea îmbracă sensibilitatea.
Toți suntem sensibili dar nu și puternici sau suntem puternici dar nu suficient de sensibili?
Cu multă plăcere!
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Aparent s-ar putea aprecia ca, cele doua Calitati umane, n-ar avea nici un fel de legatura intre ele, spun doar ca, aparent pe considerentul ca, puterea sufleteasca (pentru ca apreciez ca, la ea te referi) este un apanaj al oamenilor buni care sunt, in acelasi timp si sensibili sufleteste.
La ce ti-ar folosi puterea sufleteasca daca ai trece insensibil pe langa cei ce au nevoie de ajutor ori cei dragi ce-ti stau alaturi te-ar considera ca un fel de stana de piatra, ce nu poate fi doborat de nimic si de nimeni si nu poate raspunde la sentimentele celor dragi.
Cred ca stii proverbul care spune ca, uneori "omul este tare ca fierul, iar alteori mai sensibil decat oul". Cred ca acest proverb iti raspunde concret la ceea ce te preocupa.
Un gand bun si multa sanatate si urarea sa fii intodeauna tare atunci cand trebuie si sensibila ori de cate ori sufletul tau este atins de dragostea celor din jur, fie ca ei sunt membrii familiei, fiinte dragi sufletului, ori prietenii care-ti insenineaza sufletul si pe al caror umeri poti sa te sprijini, atunci cand esti incercata de vicisitudinile vietii.

| Vizitiul a răspuns:

Orice om cu suflet este sensibil la o adica. Orice om cu creier este puternic, daca intr-adevar are creier. Da, merg mana in mana, pentru ca, creierul si sufletul sunt inerente aceleasi fiinte, OMUL. Puterea este sensibilitatea creierului! Sensibilitatea este puterea sufletului. Asa-i c-am zis-olaughing?

| JeSa explică:

Legiuitoarea,
Desigur, nimeni nu este atat de integru si capabil in viata incat sa nu fie afectat de toate slabiciunile sale umane...
Va multumesc,... sunteti, ca de obicei, f. atente/dragute!

| tarziu a răspuns:

Trebuie sa precizezi la care putere te referi. Daca e vorba de puterea fizica, atunci da, sunt de acord cu Dmonik. Daca spui despre puterea psihicului uman, cred ca un om PREA sensibil nu poate fi si puternic din acest punct de vedere. Cred ca sensibilitatea in exces exclude puterea, in schimb puterea psihica(emotionala) in exces nu exclude sensibilitatea. Poate am aberat putin dar in capul meu suna bine tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori, sensibilitatea duce la putere, iar puterea obtinuta astfel poate duce si la sensibilitate. Cred ca ar fi practic ca Yin si Yang. Separate au efectele lor, bune si rele, dar impreuna formeaza o adevarata forta.