| anonim_4396 a întrebat:

Radeti laughingDar, Intrebarea mea este : ce inseamna "bisericute" in nu stiu...in jocuri, in chiar nu stiu in ce...rolling on the floor
Am auzit expresia asta de mai multe ori si nu vreau sa ma fac de ras, ca sa intreb pe altii
p. s. Cred ca deja m-am facut de ras laughing :*laughing dau fundita :*:*:*:*

Răspuns Câştigător
| Intuneric a răspuns:

Cuvantul bisericute sau a face bisericuta cu cineva, a aparut de prin anii 80 in limbajul romanilor si se refera la doua, colectivitati, grupuri de prieteni care sunt usor loiali unii fata de altii si nu prea lasa sa intre usor si alte persoane iar daca sunt cunoscute persoane simpatice din afara acestor grupuri de catre cei din interior si vor sa intre, trebuie sa respecte un fel de cod de tovarasie ca mai apoi sa devina prieten cu ceilalti dupa ce demonstreaza o perioada de loialitate unde dupa aceasta i se impartasesc si celui sau celei acceptate de curand, secretele sau vrutele si nevrutele ca teme de conversatie de barfa, joaca, si multe altele.

2 răspunsuri:
| annaliana a răspuns:

"Bisericutele"desemneaza un grup de la 3 persoane in sus, care au aceleasi interese(nu neaparat barfa, desi aceasta e inevitabila).Un fel de gasti.

| DjTactumare a răspuns:

bisericute inseamna un grup de persoane care stau la birfa, asa stiam >:d