| OoBunnyoO a întrebat:

Recent am vazut ca s-au tot postat intrebari referitoare la gay. Am si eu o intrebare adresata tuturor celor care sunt impotriva gay-lor. Spuneti ca stilul de viata al persoanelor gay va dezgusta. Va dezgusta ideea de contact sexual intre doi barbati, desi nu va pune nimeni sa va imaginati aceste lucruri. Totusi, o faceti nesiliti de nimeni. Sunteti dezgustati de doi barbati care se iubesc si vor sa isi intemeieze o familie. Sunteti dezgustati de acesti oameni care trec prin numeroase testari pana cand reusesc sa adopte un copil si pentru care vor depune mult mai mult efort, decat zecile sau sutele de familii formate din parinti alcoolici care isi maltrateaza si isi abuzeaza copiii. Pentru acestia din urma nu simtiti atat de mult dezgust. Trecand mai departe. As vrea si eu sa stiu cum ideea de doi barbati care intemeiaza o familie sau doi barbati sarutandu-se in public este mai dezgustatoare pentru voi decat toate vedetele care apar pe sticla si promoveaza incultura. Pentru "vedetele" de tip Bianca Dragusanu (nu stiu daca i-am scris numele corect) sau Gabriela Crudu (parca Gabriela o chema) nu simtiti niciun fel de repulsie? Vulgaritatea prezenta constant in presa pare sa nu va deranjeze atat de mult cat va deranjeaza ideea ca doi barbati pot fi un cuplu. Emisiunile de tip "Burlacita" sau "Burlacul" in care un tip sau o tipa sta si se saruta sau si-o trage cu nu stiu cati tipi/tipe in cateva saptamani la televizor va place, dar doi barbati care se saruta va deranjeaza? Sau Next Top Model, Insula Iubirii, Mireasa pentru fiul meu si majoritatea emisiunilor de genul asta care sunt pline de certuri de mahala si incultura. Nu va deranjeaza nici macar un pic ce fel de modele promoveaza acestea pentru copiii sau viitorii vostri copii? Dar va sperie ca la un moment dat va trebui sa explicati copiilor de ce doi tipi se saruta? Cum puteti sa va simtiti mai ofensati de doi barbati care isi vad de treaba lor, tinandu-se de mana sau sarutandu-se, dar nu va simtiti ofensati de toti dubiosii sau perversii care se iau de fete pe strada si urla tot felul de perversitati sau incep sa le insulte daca nu le raspund la apelativele minunate de genul "pisi"?

Pe scurt, intrebarea mea ar fi: cum puteti sa nu aveti nicio reactie la toata vulgaritatea care este mult mai ofensatoare (mai ales la noi in tara) pe care o vedem zilnic peste tot, dar sa va simtiti atat de ofensati de niste oameni care isi vad de treaba lor si nu vor decat sa isi traiasca viata asa cum simt?

P.S. Si cei care nu sunt homofobi sunt invitati sa se alature convsersatiei. (Daca doresc, evident).

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt cretin si sunt impotriva casatoriilor gay.

| GoldandSilver a răspuns:

Sunt total de acord cu tine si vreau sa tragem un semnal de alarma ca sa nu se mai promovezi prostia!

| LupSinguratic a răspuns:

Sunt de acord cu tine. De asemenea am și eu o întrebare pentru homofobi. De ce atunci când aflați că cineva e gay, imediat începeți să-l condamnați de parcă e vina lui că e gay? poate că nici nu este alegerea lui! nu a fost alegerea mea să-mi distrug relația cu cel mai bun prieten al meu îndrăgostindu-mă de el.