| Thecurious a întrebat:

Recomandati dezbaterile, la scoala si la facultate, cu colegii si profesorii?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să dezbați ce?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Subiecte care tin de materia predata.
Spre exemplu, daca studiezi economia, poti discuta despre economiile unor state /tari.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

La facultate ai orar, mai trebuie să și înveți, și să mai ai și timp liber ca student. Profesorii ar mai trebui să facă și cercetare, și o fac.
la seminar tot discuți. Când să mai ai timp să discuți aceleași teme, doar ca să ai dezbatere? Noi mai făceam și activitate politică obligatorie, UTC, PCR. Mai aveam ședințe oarecum obligatorii de informare politîcă pentru toată lumea, afiliat politic sau nu. Mai veneau cercetători din alte țări și vizitau universitatea, mai era câte o prezentare a unor filme artistice din vest care nu ajungeau în cinematografe. Nu prea era timp de dezbateri. Cred că nici acum nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand dar nu se prea fac. Intr-un an universitar nu stiu daca am vazut vreo doua dezbateri. La scoala nu cred ca se fac nici de doua ori pe an. Suntem un sistem bazat pe predare si invatare. Proful e obisnuit sa vorbeasca si sa mai scrie pe tabla cate ceva. Partea interactiva e mai putina.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Foarte, foarte PROST! Universitatile de prestigiu au subiecte de dezbatere. S-au iscat scandaluri. Administratia americana (gevernul ) a cerut profesorilor sa mentina aceste situatiile sub control.
Cadrele didactice au datoria de a "atata" mintile studentilor.
Daca nu exista dezbatere, nu exista nici inovare. Fara inovare, societatea n poate evolua.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Ce facultate ati absolvit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Facultatea de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii de la UBB Cluj.