| AvalohAlyn a întrebat:

Cum consideri? Conteaza foarte mult profesorii pe care ii ai la scoala, liceu si facultate sau conteaza foarte mult sa inveti tu si atat? Ce conteaza mai mult?
Cat la suta conteaza profesorii care au aparut in drumul educatiei tale?

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Daca tu nu vrei sa inveti ce fel sunt profesorii nu conteaza. Insa atunci cand esti pasionat si chiar vrei sa realizezi ceva, profesorii sunt un factor esential.
Ma uit la mine care in 5-8 eram printre cei mai slabi din clasa. Iar in 9-12 am fost primul din clasa si am terminat sef de promotie.
A contat farte mult faptul ca odata intrat in clasa a 9-a mi-am impus eu sa reusesc, sa vreau mai mult si profesorii te admira pentru asta si cauta sa te sprijine. Sa iti dezvolte potentialul. E o situatie win to win.
Atunci cand cunosti profesorii si ei te vad delasator si absent ai foarte multe de pierdut. Cand am intrat in clasa a V-a eram destul de absent de la ore. Si nepasator. Si profii m-au tratat in consecinta de cauza ori ignorandu-ma ori fiind ceva mai agresivi.
Atitudinea ta conteaza 80%. De aici mai departe conteaza profesorii care au o atitudine corecta fata de actul educational. Cei care te vor sprijini si vor cauta sa te implice in tot felul de proiecte, sa te faca sa dai tot ce poti. Acestia, cu 20% de implicare in viata ta iti vor aduce rezultatele.

| Doub a răspuns:

99,9%.

| J0B0MAT a răspuns:

Conteaza si profesorii, dar conteaza mai mult ca vrei tu sa inveti si muncesti. Profesorii cam 20%