| RAY a întrebat:

România se va schimba in bine dacă plecam toți tineri din România?

Răspuns Câştigător
| Lucian2473 a răspuns:

Nu cred! Insa schimbarea in bine a Romaniei nu depinde de cine pleacas i cine ramane. Depinde de prezenta la vot. Deci vreau sa spun prin asta ca PSD-ul a castigat aelgerile prin neprezenta la vot.
Motive cum ca „nu votez ca nu-mi place nimeni", „nu votez pentru ca tot hotii aia sunt", „nu mai votez, mai, cu nimeni ca m-am saturat", „ lasa ca si fara votul meu tot dracu ala e" au facut ca voturile candidatilor care puteau face ceva in Romania sa fie in procent mic. Mai ales ca au fost impiedicate cat de mult s-a putut prezenta la urne in diaspora.
Alegerile au cazut mai mereu in perioada rece, iarna. Cand e frig si „mai bine stau acasa". In ziua alegerilor multi tineri erau...la munte.
Intalnesc mereu acuzatii cum ca batranii au votat PSD si ca ei sunt vinovati. Batrani nu mai sunt multi, tineri sunt. Dar nu s-au dus la vot. Ei pot rezista 20 de ore blocati cu masina pe traseul de munte dar nu pot rezista 10 minute sa puna o stampila unde trebuie. Asta e!
Nu acuz, nu vreau sa intru in polemica dar spun asta pentru ca am facut un sondaj in zona mea si majoritatea au raspuns cum am descris mai sus. „Da-i dracu, nu mai votez cu nimeni". Acum posteaza cu #rezist, hai sa iesim in strada!

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca pleaca toti tinerii din Romania, Romania va muri. Cine va ma face copii, batrinii care abia umbla? Si fara copii, unde e populatia de miine a Romaniei? E posibil, daca ar fi asa, sa se ajunga ca evreii pana dupa al doilea razboi mondial, sa fim imprastiati in toata lumea, dar sa nu mai avem tara noastra.

| RAY explică (pentru cristi202):

O sa fie o tara de bronzati permanent

| RAY explică (pentru cristi202):

Http://metropotam.ro/......718608959/

Unde ma duc.mi'e si rusine sa spun ca's romanca..de frica sa nu fiu considerata curva..pacat ca o tara atat de frumoasa..afara este reprezentata de tigani la furat..prostituate..romani care se plimba pe strada in occident cu sticla de vin in mana. vorbind tare si injurand...mai mare rusinea. sper sa ma debarasez cat mai repede de aceasta cetatenie buna la nimic!

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru RAY):

Peste 20 de ani, hai25 maxim, o sa mai fie putini români in tara, in rest tigani se vor inmulti, ei fac si 6 copii deodata si tara o sa se cheme Rromânia sau si mai rau Tigania.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru RAY):

OK,poate am exagerat dar asta e adevarul.

| RAY explică (pentru Doarunaltutilizator):

Adevarul e ca multi nu vad realitatea si sunt indiferenti, nepasatori mai ales morti vii, pentru aia platesc eu 40% impozite

| SG1995 a răspuns:

Plecam ca ceea ce ai zis e o imposibilitate, daca generatia asta pleaca Romania si-a semnat certificatu de deces.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred ca o sa fie prea multe schimbari aici.

| VibeTrix a răspuns:

Din contra. Daca noi plecam, de ce pana mea sa mai faca ceva in tara asta? laughing Daca ar veni toti romanii din strainatate, poate se va schimba ceva...desi nu prea cred.

| FaraNumePls a răspuns:

Dacă am plecat toți tinerii din Romania, bătrânii ar face vrăji și l-ar aduce înapoi la viață pe Ceașcă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Vanishgold a răspuns:

Nu. Vor fi toți păcăliți de PSD și vor ajunge iar niște comuniști.

| RAY explică (pentru Vanishgold):

Daca morti vii voteaza psd ce sa faci

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Ncsf sad

| crazypop a răspuns:

Tu gandesti cand scrii? Daca pleaca tinerii, raman mosnegii si hotii, mosnegii o sa se duca si o sa ramana copii hotilor deci nu e bine, gandeste-te inainte sa pui o intrebarewinking

| RAY explică (pentru crazypop):

Omule e o intrebare dat fiind faptul ca asta se si intampla, tu in ce tara traiesti?

| crazypop a răspuns (pentru RAY):

Frate, esti obositor crede-ma si nu esti deloc realist pui niste intrebari banale, cum sa gandesti ca poti tinerii pleaca?
Ii vezi tu pe toti ca pleaca, le-ai luat tu personal bilet de avion la toti si i-ai trimis in alte tari? De unde si pana unde chestia cu plecatul, poti pleca frate nu te tine nimeni nu-ti duce nimeni dorul, numai bine mai scapa tara de tineri dinastia ca tine.

| RAY explică (pentru crazypop):

Au plecat 5 milioane si tu ma intrebi nu esti realist ))))))))))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si vor pleca in continuare. Orasul in care locuiesc eu pare parasit, majoritatea tinerilor care raman sunt cei care nu si-au luat bacalaureatul si cei care peste cativa ani vor pleca la facultate unde li se vor ivi si lor oportunitati sa plece in afara. Si astia care nu si-au luat bacalaureatul se descurca ei, au,, combinatiile'' lor si oricum vor pleca. Eu cel putin nu prea cunosc familii care sa nu aiba cel putin un membru al familiei pelcat in strainatate.
In 2006, 2007 nu se intampla asa ceva. E o diferenta imensa care se vede cu ochiul liber.
Doar inchipuie-ti cum va fi peste 10 ani. Mie sincer imi e frica sa ma gandesc.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa e, in ce oras stai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Rm. Valcea

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Multi de acolo au venit si in Timisoara

| ColdHeart a răspuns:

Daca pleaca toti tinerii, Ro s-ar intoarce la comunism laughing Coreea de Nord si Ro, baza comunismului laughing