| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, de ce preoții și bisericile ortodoxe din România sunt înconjurați mai mult de femei evlaviose și mai puțin de bărbați, în general toți batrani?
Iar tineri mai deloc sau foarte rar.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea cred mai mult in dumnezeu

| danut a răspuns:

Inceaarca si la alte culte, poate gasesti si tineri. Cand CREDINTA ta este MOARTA aceasta se adreseaza DOAR celor din preajma mortii iar barbatii sunt mai preocupati de crasma decat de "cele vesnice" la ortodocsi (lipsa credintei active ci doar a uneia MOSTENITE).

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ca sa arate ca au o inclinatie catre femie pentru ca vezi tu cam la toate manastiriile preotii se cam sparg in bulane pricepi.

| AC4S4 a răspuns:

Romania postdecembrista nu a avut gandirea de a merge cu familia impreuna la biserica. La biserica mergeau bunicii, poate si parintii cateodata, uneori doar mama. La sarbatori ii luau si pe copii. Copiii, crescand, asa procedeaza si ei cu privire la familiile lor.

Inainte de comunism era altcumva. Preotii se implicau cu drag in viata satului si spre folosul credinciosilor. Stiau cine are probleme, ce probleme are, de ce a lipsit de la slujba.
In timpul comunismului, doar preotii care ascultau de putere puteau sa ramana. Astfel, preotii interesati in a se implica spre binele credinciosilor au ramas putini.

| Panamax a răspuns:

Femei evavioase=babe
Se apropie timpul maica.
Le cauta moartea acasa si ele sunt la biserica.

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea este ca ele, femeile mai in varsta vin la biserica pentru ca ele sunt mai credincioase, si-au trait viata au vazut cum e sa te distrezi, au vazut ca pe langa viata trebuie sa si mori, si si-au dat seama ce inseamna viata si ca exista un Dumnezeu. Iar barbatii copii, tinerii nu se duc la biserica pentru ca sunt mai orgoliosi sau poate ei muncesc pentru familie sau se distreaza si inca nu au chef de biserica, doar cei mai batrani si intelepti se duc sa il caute pe Dumnezeu pentru linistea lor sufleteasca. In concluzie pentru tot exista cate un timp. Timpul copilariei, cu joaca, energie multa, timpul adolescentei cu cunoasterea raului si a placerilor si a distractiilor, apoi vine timpul maturitatii si incepi sa iti pui intrebari si sa iti alegi propriile convingeri si idei si propria credinta, apoi vine vasta in care trebuie sa te odihnesti si culegi tot ce ai facut in viata pe plan psihic si spiritual. Ai fost un om petrecaret, ti-a placut batura femeile si tigarile, acum e timpul sa platesti pentru ele: boli peste boli. Ai fost un om cumpatat in timpul tau de viata si cu Dumnezeu in inima ta: atunci culegi roadele intelepciunii si a bucuriei si a pacei si te duci la biserica sa ii multumesti Domnului. In concluzie alegerile sunt de 2 feluri: bune si rele (aici se includ si placerile, pentru ca daca devii rob al placerii ai pierdut bucuria vietii). Placerea naste mandrie pe cand bucuria naste iubire. Se poate si invers: mandria naste placere si iubirea bucurie. Asa ca alegerile noastre ne definesc ca oameni. Prima oara este gandul, apoi sentimentul acelui gand apoi fapta. Deci e bine sa intrerupem rau de la gand!

| CosminCD a răspuns:

Din cauza scepticismului! Din cauza ca ei considera ca religia este doar pentru mosi si babe. Din cauza ca se indoiesc si isi pun credinta in alte lucruri: bani, educatie, putere, stiinta, relatii...

| AG777 a răspuns:

Nu e chiar batut in cuie, eu personal am cunoscut si tineri care merg la Biserica

| Dinustok a răspuns:

Ca sa-si faca harem.