| AdioTPU a întrebat:

Sa zicem ca aveti o colega de facultate sau serviciu care e in mod predominant joviala, zambareata si in proportie de 80% feminina. Va imprieteniti cu ea, va apropiati mai mult iar dupa o vreme, cand sunteti cu ea in intimitate, descoperiti ca este de fapt foarte sobra si cu o atitudine, personalitate mai mult masculina in proportie de 60%. Va spune ca a trebuit sa adopte acea atitudine de persoana mereu cu zambetul pe buze, 80% feminina si cu simtul umorului deoarece nu a fost acceptata pentru cum era in realitate, avand parte de bullying in scoala pentru că era percepută a fi ursuză și aroganta. Cum ati reactiona atunci cand i-ati descoperi adevaratul fel de a fi? Ati simti ca si cum in fata voastra ati avea o cu totul alta persoana?

Răspuns Câştigător
| marniii a răspuns:

Asa zise masculine de cine? De ce dicteaza moda? Nu ma intereseaza,

Eu nu port fusta, rochie, pantofi cu toc. Totusi, sunt femeie de la o posta. Faptul ca port blugi nu-mi face personalitatea masculina sau feminina, mai degraba spune ca prefer sa fiu comoda si sunt o persoana activa.

Hainele sunt doar niste carpe si nu ar trebui sa aiba gen cat timp esti curat si prezentabil.

Barbatii acum cateva generatii purtau itari, adica colanti albi stramti si inca poarta la tara. Ti se masculini? Femeile nu s-au epilat pana prin 1980 pana la o campanie gilette, apoi dintr-o data a devenit nefeminin sa ai par. Bunicul a invatat sa coasa in scoala si pana la 90 de ani si-a carpit hainele, asta-l facea feminin?

Stereotipurile sunt stupide sexiste inutile si regresive. Oamenii au o paleta larga de emotii si caracteristici, zambitul tembel nu te face femeie si e chiar super misogin sa crezi asta.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca ar fi o amica foarte buna pentru un barbat

| CostinAlamariu a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

Ce intelegi prin "personalitate mai mult masculina in proportie de 60%"? E bisexuala si ii plac femeile in proportie de 60%, iar barbatii in proportie de 40%...sau ce?

| EcceHomo a răspuns:

O iei în brate, apoi ii strângi usor și prietenos umerii, o privești în ochi și ii zici:hai, dă-te - n p#ula mea,, ca și așa nu mi se scoală... bem o bere?

| marniii a răspuns:

Nu as reactiona nicicum ca nu cred in personalitati masculine si feminine, cred ca toti avem tot felul de stari si masti pe care le purtam de-a lungul zilei, una vorbesti cu mama acasa, alta cu colegii, trebuie sa impui limite peste tot ca sa ai o viata linistita si lipsita de drame inutile
Nu cred ca a avea limite si un moment de respiro te face masculina, nu cred ca o femeie trebuie sa zbarnaie toata ziua ca sa fie feminina, rezervele de energie se mai si duc si zambitul nonstop e semn de imbecilitate si people pleasing

| TheGentleman a răspuns (pentru marniii):

De ce nu crezi în personalități feminine și masculine? Nu ai văzut femei care să prefere ținuta masculină în detrimentul unei rochii+pantofi?

Sau implicate în activități/sporturi așa zis masculine? big grin

| marniii a răspuns (pentru TheGentleman):

Asa zise masculine de cine? De ce dicteaza moda? Nu ma intereseaza,

Eu nu port fusta, rochie, pantofi cu toc. Totusi, sunt femeie de la o posta. Faptul ca port blugi nu-mi face personalitatea masculina sau feminina, mai degraba spune ca prefer sa fiu comoda si sunt o persoana activa.

Hainele sunt doar niste carpe si nu ar trebui sa aiba gen cat timp esti curat si prezentabil.

Barbatii acum cateva generatii purtau itari, adica colanti albi stramti si inca poarta la tara. Ti se masculini? Femeile nu s-au epilat pana prin 1980 pana la o campanie gilette, apoi dintr-o data a devenit nefeminin sa ai par. Bunicul a invatat sa coasa in scoala si pana la 90 de ani si-a carpit hainele, asta-l facea feminin?

Stereotipurile sunt stupide sexiste inutile si regresive. Oamenii au o paleta larga de emotii si caracteristici, zambitul tembel nu te face femeie si e chiar super misogin sa crezi asta.