| anonim_4396 a întrebat:

Sal tpu.Peste putin timp as vrea sa-m ifac o inalbire a dintilor..adica ma spal zilnic pe dinti si tot o culoare naspa auxD.si dau si cu sare si cu bicarbonat.(bine mai putin ca nu sunt asa de bune pentru fasolelaughing). deci ar merita sa-mi fac o inalbire la un cabinet de stomatologie? Si dintii sunt alb albi ca in reclame dupa tratament?^^ dau fundabig grin:**

1 răspuns:
| nomoretears1111 a răspuns:

Cu aceasta problema m-am confruntat si eu toata viata. Oricat as fi spalat dintii, isi pastrau culoarea aceea aproape galbuie. Am cerut parerea unui medic stomatolog, bun prieten, si el m-a lamurit despre faptul ca asa are culoarea smaltul de pe dintii mei. In plus, se mai ingalbenesc si din cauza secretiilor gastrice acide, care transmit aciditatea si in saliva.
Bicarbonatul si sarea sunt cat se poate de recomandate pentru curatarea dintilor, avand si calitatea de a intari gangiile, facandu-le mult mai rezistente. De asemenea, perierea cu sare ori cu bicarbonat de sodiu previne multe afectiuni ale dintilor si gingiilor.
Albirea la un cabinet stomatologic are rezultate frumusele, dar nu cum vezi prin filme. Partea cea mai proasta este ca procedeul folosit duce la subtierea smaltului, care va fi mai expus cariilor si se va sparge extrem de usor cand vei consuma alimente ori bauturi fierbinti sau reci.
Alegerea este a ta, evident. Eu ti-am expus riscurile, in cunostinta de cauza. happy
Multa sanatate!