| ionut81s a întrebat:

Sall Incerc sa invat italiana de la tv dar nu se prinde nimic de mine.Acum am cumparat dictionar din tara dar poate ma ajuta cineva sa invat mai repede.italianul rade de mine cum pronunt cuvintele dar veau sa invat mai repede.Ionut

4 răspunsuri:
| MyRuXzZzA a răspuns:

Buna! Si eu am fost in Italia, si m-am integrat foarte greu. Nu trebuie sa te strofoci atat de mult ca nu stii italiana, trebuie doar sa stai prin preajma lor, si vei invata! Asa am facut si eu kiss...Prima data iti va fi greu, dar apoi...Vei invata incetul cu incetul! Succes in continuare. si sper ca vei reusii kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CIAO.sa inteleg ca tu esti in Italia acum.nu? in ce zona esti? si eu sunt in Italia, de la tv nu o sa inveti mare lucru...lasa un id ceva si vb altfel...
sunt valentina.

| ovitpu22 a răspuns:

E buna ideea cu tv-ul, dar trebuie sa asculti activ: incearca sa repeti mereu ce auzi, si sa imiti cat mai bine ce auzi

| ver7igoz a răspuns:

Ciao si eu sunt in Italia si ma confrunt cu aceeasi problema. Sunt aici de aproape 2 luni e cam greu; vorbesc mecanic, trebuie sa-mi formulez frazele in romana in cap si apoi vorbesc stalcit si greu.Am inteles ca de la TV se prinde bine si daca stai zilnic printre italieni.totusi acum cum stai cu limba?