| TrololoLM a întrebat:

Salu'! As avea o intrebare! In 2010 am fost la mare in constanta!
Acolo ieseam pe faleza in port si stateam pana la 11! de la 7! dar cand am vazut luna am ramas uimit! era gigantica si rosie! dar foarte rosie! ce a fost atunci! va rog sa la luminatii! dau funda!

Răspuns Câştigător
| AlexCucuCg a răspuns:

Scz de gramatica dar ii traducere de pe net.

Deci, de ce te pot vedea încă luna timpul unei eclipse totale? Este deoarece unele lumina soarelui este încă o loveşte, şi pentru că puteţi mulţumesc atmosfera noastră. Particule în atmosferă cauza razele de lumina venind de la soare la saritura în jurul valorii. Unele dintre acestea sunt refractate, sau îndoit. Ei primesc redirecţionat prin atmosferă şi în jurul Pământului şi în spatele pe luna, care este blocată doar de lumina directă a soarelui.
Astfel, Luna este încă vizibil pe cer. Cu toate acestea, razele refractate de lumina soarelui face rândul său, luminoase luna un roşu ciudat. Sau cupru. Poate rugina.
Asta e din cauza tuturor celor care cade în jurul valorii de raze a trebuit să treacă prin în drumul lor prin atmosfera. Atmosfera mai mult lumina soarelui care calatoreste prin, mai multe părţi albastre şi verzi a spectrului de frecvenţe sunt împrăştiate. De aceea, răsărituri şi apusuri de soare sunt de culoare galbenă şi roz şi roşu. Soarele scăzut devreme sau mai târziu, lovind din atmosferă la un unghi de mică adâncime, trebuie să lupte prin mai multe particule atmosferice pe cale de la ochi, şi lungimi de undă roşu trece mai bine.
Acelaşi lucru se întâmplă la lumina soarelui reflectate pe luna in timpul unei eclipse. Lumina soarelui hit-uri atmosfera de pe părţile laterale ale Pamantului la un unghi superficial şi este realizată printr-o mulţime de atmosferă, până când este redirecţionat afară pe luna "ascunde" de la lumina directă a soarelui. Capătul roşu al spectrului este tot ceea ce pot obţine prin faptul că interferenţă mult. Deci, luna în eclipsă totală apare ca o minge de straniu, de cupru stralucitoare pe cer.

3 răspunsuri:
| BuBu2006 a răspuns:

Nu era soarele, cred ca apunea!

| onoriu a răspuns:

Stau in eforie si nu stiu motivul dar asa se vede deseori cand apune soarele...

| TrololoLM explică (pentru onoriu):

Faza e ca am stat pana la 11 si tot asa era!