| Andrutha a întrebat:

Acum 2 zile stateam pe sosea cu prietenii mei si un om s-a oprit langa noi si ne-a spus aceasta problema : " Un stol de pasari trec pe deasupra unei pasari care sta jos. Pasarile din stol ii spun acesteia : daca ai fi odata cat noi, pe jumatate si cu tine am fi 100", cate pasari sunt in stol? " Parintii nostri ne-au spus ca este veche aceasta problema si ca are o smecherie. Dar ne-am gandit la mai multe chestii si tot nu ne dam seama. Omul acela ne-a spus sa-i raspundem intr-o saptamana. Dar de ce intr-o saptamana? Ne-am gandit ca are legatura, o saptamana, 7 zile ceva... nu stim. DAU FUNDA. ASTEPT RASPUNS!

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Notam cu a numarul pasarilor din stol:

a+a/2+1=100
obtinem: 2a+a+2=200
3a=198
a=66 pasari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marea smecherie era ca trebuie sa stii matematica de clasa intai.

| SebylVane1890 a răspuns:

Nu stiu daca e bine, dar mie mi-a dat 25.
Poate sa-mi explice cineva, daca nu e bine?big grin
"Daca ai fi odata cat noi", inseamna a+a=2a? Eu asta inteleg...thinking