| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, sunt clasa a 11-a si inca nu stiu la ce facultate sa dau. As vrea sa va spun cate ceva despre mine poate veniti cu o sugestie si o sa imi placa.

Sunt la un liceu teoretic pe profil stiinte ale naturii.

Am media in jur de 8.70.

Practic box si sala.

Am talent la desen.

Am ureche muzicala.

Am si voce.

Am cantat la acordeon.

Am talent la digital painting.

Imi place sa vorbesc, sa ies in evidenta.

Sunt genul de persoana caruia nu ii place sa se faca de ras DELOC.

Ma adaptez la orice situatie.

Sunt o persoana intelegatoare care pune suflet la orice.

Mereu am asteptari mari de la mine.

Mereu incerc sa fac totul cat mai bine.

Sunt foarte ambitios.

Mereu fac tot posibilul sa fie cum vreau eu.

Imi plac animalele.

Am un aparat foto DSRL si stiu sa fac poze frumoase.

Imi place sa ma imbrac bine.

Problema mea este ca nu prea ma bag in seama cu lumea.

Si sunt cateodata timid.

Multumesc.

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Draga Fabian, sunt sigura ca deja in sufletul tau este ceva incoltit in legatura cu ceea ce vrei sa faci mai departe. Ideea este ca tu esti singurul care stii ce ti-ar placea sa urmezi mai departe in asa fel incat din ceea ce vei invata sa-ti poti intretine o familie, viitorii copii, si anii care vor urma. Ceea ce ai descris ma duce cu gandul ca suferi de putina mandrie si asta nu-i OK fiindca vei intalni oameni care iti vor modela viata si vei intelege ca mandria si orice alte sentimente de "nu prea ma bag in seama cu lumea" nu vor mai avea valoare. Viata nu-i un ring de box, ci pur suflet, lupta cruda uneori, dar nu poti face knock-out pe nimeni fiindca te va durea sufletul! Numai bine!

| Cristian201 a răspuns:

Necitind toate "atributiile" tale. Te intreb : Ce ti-ar placea sa faci in viata? Ce ti-ar placea sa realizezi? Cel mai mult, si mai mult : Ce ai vrea sa realizezi? Ce nu ti-ai putea ierta niciodata, daca nu ai face?
Nu conteaza atat de mult cat de grea va fi facultatea, cat de mult te va introduce in ceea ce vrei tu sa faci cu adevarat.

Exemplu : daca vrei sa fi cantaret, conservatorul ar fi solutia.
Daca vrei sa fi inginer, Politehnica, si tot asa...

Te-nteleg ca esti ravasit. Si eu voiam sa fac totul, pe la varsta ta. Insa astfel as putea rata lucrurile cu adevarat importante. Cauta-le si gaseste-le! Si acelea care iti vor aduce bani, si acelea care nu-ti vor aduce! happy

PS : Da-ti tie raspunsurile!winking

Acolo unde ti-e inima, acolo ti-e si locul! happy

| Fabian2015 a răspuns:

Asta e si problema. Eu ma vad actor,cantaret, arhitect, doctor, psiholog, psihiatru si lista tot continua. Mie mi-ar place sa fac orice chiar sa lucrez si la un magazin de hainelaughing. Dar nu prea multumeste un salariu de 800-900 lei, sa fim sinceri acuma ce poti face cu banii astia in ziua de azi.
Si da, sufar de ceva mandrie sunt o persoana mai cu "aere" sa zic asa. Nu am ce sa fac, nu ma pot schimba si pot spune ca imi place asa cum sunt. Am ceva prieteni care tin la mine deci nu cred ca totusi sunt insuportabil. Si cand am spus ca nu ma prea bag in seama cu lumea m-ar referit la faptul ca, de exemplu am vorbit cu o persoana o singura data si l-am vazut abia dupa 2 ani pe strada. Eu astept sa ma salute el primul. Sunt mai rece/orgolios/incapatanat.
pentru Cristian: inima mea e undeva pe scenalaughing) adica eu m-as vedea actor dar in Romania se moare de foame cu actoria...Mie mi-ar place sa interactionez cu multa lume si sa ajut lumea de aceea m-am gandit si la doctor dar nu prea sunt facut pentru chirurg...

Multumesc mult pentru pareri insa voi mai astepta cateva.

| anonim_4396 explică (pentru Fabian2015):

Nu neaparat chirurg, poti sa fi dermatolog, alergolog,ginecolog,oftalmolog,orl-ist, pediatru, anestezist, ortoped, cardiolog, radiolog, ecograf, kinoterapeut etc.

| camytza123 a răspuns:

Doar o propozitie iti spun:
Asculta vocea inimii!