| LED21 a întrebat:

Salut, am 18 ani, aproape 19 si am 1.78 si 62 kg si vreau sa am macar 1.81 o sa mai reusesc? Tatal meu are 1.75 si maica mea 1.63

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca deja s-a incheiat cresterea ta.

Exista un calcul estimativ care arata asa:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13cm): 2 = inaltimea baiatului.
In cazul tau:
(175+163+13):2= 175.5

| Simpatic a răspuns:

Da,sunt sanse sa mai cresti!

amintesc si dau copy-paste mai jos raspunsul unui user drag mie de pe TPU, acest raspuns l-a postat cu cativa ani in urma si se potriveste perfect intrebarii tale:

In majoritatea cazurilor, baietii cresc semnificativ pana in jurul varstei de 16 ani (de regula, intre 12 si 16 ani, acestia cresc in medie aproximativ 5-10cm pe an), ulterior cresterea devenind mai lenta (in medie aproximativ 1cm pe an) pana in jurul varstei de 21 de ani.

Dar trebuie luat in calcul ca fiecare se dezvolta in mod diferit, iar in cazul unora, exista si mica problema a pubertatii intarziate care poate amana si chiar incetini cresterea, din moment ce aceasta este dictata genetic si hormonal.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu știu dacă mai există șanse, dacă tatăl tău s-a oprit din creștere la 16 ani, te-ai oprit și tu.
Nu rămâne altceva decât să-l întrebi pe dânsul.
Da chiar și așa, cu 3 sau fara 3 cm, tot același ești, sa știi!

| SuNaM a răspuns:

Da frate, o sa cresti pana la 40 de ani te faci cat Big Foot. Nu m-am putut abtine scuze. Nu, sunt sanse foarte mici sa mai cresti in inaltime. Deja dezvoltarea pe inaltime s-a oprit si va porni dezvoltarea musculara de acum incolo mai accelerata putin decat cea in inaltime. Deja esti mai inalt ca ambii tai parinti, mai mult nu prea ai putea cere..Si oricum inaltimea ta este ok sa zic asa. A da, daca faci inot vreo 2 ani intensiv, exista o posibilitate sa mai cresti un centimetru poate 2, dar ti-am zis, daca ti s-a oprit cresterea pe verticala, poti sa te alungesti tras de maini si de picioare, nu va mai merge. Si iti zic in experienta. La 13 ani aveam 1.45 si apoi la 15 aveam undeva la 1.67. M-am apucat de inot si la 17 aveam 1.79. Si pana la 21 am sperat ca, mai pun 1 cm sa fac suma rotunda. Dar nu. Orium bafta si chill a e ok inaltimea. Deja esti mai inalt ca 98% dintre fete daca asta e problemawinking