| Adyy5 a întrebat:

Funda! Exista medicamente pentru cresterea in inaltime?
Sunt fata, 14 ani aproape 15 si am 1.65.
Mama mea e mai scundă ca mine, are 1.63 si tatăl 1.75.
Stiu ca tine cel mai mult de genetică, dar anul asta nu cred ca am crescut mai mult de 2 cm si mi-e frica sa nu ma opresc ca tatăl meu din crestere la 15 ani.
Fac înot de saptamana viitoare, dar vreau sa trec de 1.70 si nu cred ca va fi destul.Am si o dieta echilibrată si dorm mult.
Exista si alte solutii?
Va rog ajutati-ma.

4 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu exista medicamente, exista cel mult tratamente hormonale dar nu sunt complet lipsite de riscuri si nu se recomanda daca inaltimea este normala. Ori inaltimea ta este perfect normala. Daca tinem cont de o formula care circula pe internet inaltimea ta ar fi trebuit sa fie de 1.62-1.63. Ori tu ai deja 1.65 si probabil vei avea cam 1.66-1.68. Dar sincer nu vad ce avantaj e sa treci de 1.70.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

"Dar sincer nu vad ce avantaj e sa treci de 1.70." Mai sunt si baieti carora le plac fetele inalte nu pitice sub 165 tongue

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

1.65 nu e pitica, e fix pe medie. Pitice sunt poate alea sub 1.60.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

Fiecare cu parerea lui, Andreia.

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum daca ai peste 1.80 e normal ca una de 1.65 sa ti se para pitica. Eu am "doar" 1.70 si daca ma sui pe tocuri de 8 deja ma uit de sus la 3/4 din persoanele din troleibuz. Altminteri pot sa "dispar in peisaj" daca vreau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

Ai copii? Daca da, sunt inalti? Esti destul de inalta pentru o femeie. CUm ai spus si tu, media fiind 1.65 la voi.

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am si sunt trans (m-am nascut de sex masculin). Zic mersi ca seman cu mama la inaltime (avea 1.605) si nu cu tata (1.80) e destul ca l-am mostenit la fizionomia fetei si la chelie, din fericire doar partial.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Nu este dupa păreri, la 1.65 nu sunt scundă, am înălțimea medie. laughing
Din 15 fete din clasa mea sunt a 3-a ca înălțime.
Si da, tine in special de genetică, dar asta nu e singurul factor si ma intrebam daca exista si alte cai care sa ma ajute sa cresc cativa cm in plus.Cred ca s-a inteles din ceea ce am spus.
Nu sunt scunda, dar vreau sa fiu mai inalta.
Te rog, nu mai răspunde doar ca sa te bagi in seama fara a stii.
Vad ca raspunzi la numeroase intrebari de pe acest site si la multe dintre ele nu oferi un raspuns util ci cauti doar motiv de cearta sau doresti sa vorbesti cu cineva.
Te rog, nu mai oferi cel putin la intrebarile mele un raspuns fara sa stii.
Si daca in opinia ta nu exista vreo cale sa mai cresc in inaltime sau pur si simplu sunt dar nu cunosti vreuna nu te mai obosi sa răspunzi ca imi irosesc timpul degeaba oferindu-ti răspuns la raspunsurile tale eronate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

Hmm. Stiu ca e cam intim asta, dar ai gasit barbat care sa te accepte asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Pentru 183 ai mei, da, esti mica de inaltime. Nu e problema mea ca tu nu vrei sa crezi asta. Nu iti convine raspunsurile mele? Dai ignore. Daca nu, atunci nu imi poti spune sa nu raspund. E o lume libera, cica.

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer imi plac mai mult fetele dar am prietene/cunoscute care sunt straight si nu au o problema sa gaseasca. Mai dificila e o relatie pe termen lung, uite aici ce povesteste o prietena: https://www.youtube.com/watch?v=5ko2WSFCh50&t=0s

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

Deci intri in categoria "lesby"? laughing

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Esti tu prea înalt.Pentru tine sunt scundă, dar ca medie nu.
De ce sa accept faptul ca as fi scundă daca la 1.65 pentru o fata am inaltimea medie? Cand stai sa te gandesti ca in clasa mea sunt 3 fete de si sub 1.50 nu mai par asa de scundă... laughing
Iti pot spune sa nu răspunzi din moment ce eu am pus intrebarea si acest site exista pentru a pune intrebari si a da răspunsuri, dar raspunsurile trebuie date astfel incat sa il ajute pe cel care a pus intrebarea si persoana care raspunde sa aiba cateva cunostinte in domeniul respectiv.
Daca inca nu stii pentru ce e acest site si n-ai citit politica acestuia din moment ce spui ca poți da orice raspuns vrei la intrebarea pusa de mine fara a-mi oferi un ajutor, a avea cunostinte in aceasta privinta sau oricare ar fi acesta te-as ruga sa gândesti inainte de a comenta.
Nu am dat ignore la nimeni si n-am un motiv întemeiat sa dau, dar daca nu poți sa ajuți nu răspunde.
Pentru asta e TPU si n-ai dreptul sa răspunzi fara a oferi un ajutor.Nu eu o spun, ci site-ul.
Mai informeaza-te.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Sunt altii care fac spam aiurea la intrebari care nu au nici o legatura cu ce vorbesc ei si nu mai au probleme. Eu doar ti/am zis ca esti pitic atomic si te/ai bosunflat si de asta nu consideri bun raspunsul meu. Nimic nou sub soare.

| Drimmero a răspuns (pentru andreia67):

Un dram de apreciere ai merita pentru sinceritate si pentru lucrurile zise fara perdea/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ai si tu dreptate o data pe anul asta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Mereu am, ca nu vrei sa o recunosti e partea a 2-a.

| CleanHeart a răspuns:

Of doamne eu am 1 50 la 18, pretuieste-te asa cum esti ca ai o inaltime ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii ca tine de genetica la ce mai pui intrebarea?

| Lzehxo a răspuns:

Medicamente pentru cresterea in inaltime nu gasesti, dar daca te apuci de bachet sunt sanse foarte mari sa treci de 1.70