| Alexandru_Gbr_1999 a întrebat:

Salut am fost acuzat ca am vandut niste piese de masini defecte in valoare de 600 lei pe olx si mi-a venit citatie acasa sa ma prezint la politie zilele astea sunt minor am 17 ani si nu am mai patit asa ceva in viata mea e prima data cand sunt acuzat de ceva legat de politie specific ca nu am primit nici bani pe colet si nici coletu inapoi

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nici măcar intenția de a obține contravaloarea pieselor, nu ai avut-o?

| RainmakerX a răspuns:

Este doar o citatie... nimic mai mult. Daca nu ai facut chestia respectiva atunci nu ai de ce sa te temi.

| gemeni6226 a răspuns:

Multumesc pentru intrebarea postata chiar acum am vrut sa intreb daca pot sa vind ceva in siguranta pe olx, dar vad ca nu.Se vede ca sunt neseriosi ca nu returneaza nici bani nici colet.

| floresdemayo a răspuns (pentru gemeni6226):

Stai liniștită, nu e deloc așa. Însă cei care încearcă să trișeze cu marfa vândută, uite, sunt reclamați și dați pe mâna poliției. Mi se pare corect să se ia măsuri împotriva escrocheriilor/ infracțiunilor.

Pe siteul lor, scrie clar:
"Cumparatorul verifica produsul inainte de plată.
Prin serviciul "Livrare cu verificare" vanzatorul ofera posibilitatea cumparatorului sa deschida si sa verifice timp de 5 minute coletul inainte de a plati.
Dupa ce cumparatorul a verificat coletul, el achita contravaloarea sa agentului Urgent Cargus, iar banii sunt returnati in siguranta catre vanzator tot prin curier."

| gemeni6226 a răspuns (pentru floresdemayo):

Normal,daca se triseaza.Multumesc de raspuns!