| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Am o intrebare pentru persoane care au terminat armata, o intrebare serioasa si vreau un raspuns serios daca se poate, multumesc.
De este armata GREA din punctul vostru de vedere?(cea pe care ati facut-o voi, in 70/80/90... nu acum in prezent)

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Am facut armata la graniceri, leat 1992. Foarte grea, din unele puncte de vedere. Nu a fost prea placut sa stai in cimp pustiu pe ploaie, zapada, vint, la -10 grade, cate 6-8 ore, in bezna, fara telefon mobil sau altceva cu care sa iti ocupi timpul. Sau sa fii trezit la 2 noaptea ca intri in santinela de 4 ore, dupa ce ai iesit la 10 din alta tot de 4 ore. Din altele, a fost chiar frumos. Nu o data m-am visat ca trebuie sa merg in armata, tot acolo, in sens bun. Eram in jur de 15 oameni la pichet, si eram ca o familie. Datorita autogospodaririi, aveam mincare buna, si lapte din belsug, ceea ce la alte arme nu era. Aveam ciine cu care mergeam in paza, de care cu greu m-am despartit la liberare. Vara si paza a fost frumoasa, stateam fara griji, caci ciinele simtea mai bine ca mine ce e in jur, si priveam cerul cu stelele lui. Sweet memories... happy