| Cristian190x a întrebat:

Salut, am o intrebare: Sa spunem ca eu am dat 1 miliard pe casa mea care nu e cine stie ce, in America o casa destul mare si luxoasa este 3 milioane de dolari, asta in lei nu ajunge la 1 miliard. Deci cum ar veni cu banii astia as fi putut cumpara o casa de bogati in America?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbești de lei vechi noi sau ce e cu miliardul ala?

| Cristian190x explică (pentru suntserios):

1.000.000.000 lei

| suntserios a răspuns (pentru Cristian190x):

Nu mi ai raspuns la intrebare, deci banuiesc ca e vorba de lei vechi adica 24.000$ deci in ce univers 3 milioane e mai mic ca 24.000?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Doamne, ma innebunesc cei care mai lucreaza cu lei vechi. Sunt niste inadaptabili. Iar presa, in special mass-media le folosesc ca sa-i impresioneze pe prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 miliard =o mie de milioane(100% lei vechi) =100.000 Ron (lei noi)
1 milion de dolar = (40 miliarde lei vechi) = 4.095.344 RON noi
1 milion de dolari e de 40 de ori mai mult ca 1 miliard de lei romanesti de care ziceai tu ca ai luat casa. 3 milioane de dolari = 120 de ori mai scump decat casa ta.
In America cu 1 miliard Romanesti =24.417 de dolari Cu banii aia, Poate o garsoniera de ultim confort in cel mai rau oras/cel mai rau cartier in conditii de lumea a 3-a.
Asta e avantajul la noi sau si in Est in general : mergi afara lucrii nici 1 an pe salar de Vest cand vii acasa iti cumperi casa