| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am primit un aviz postal pentru un colet de greutate medie. Tin sa precizez ca nu am comandat nimic si nici nu stiu pe cineva sa-mi fi trimis. Intrebarea este...acest colet trebuie platit de catre mine? Sau este doar un pachet trimis...De asemenea pot sa aflu cine este expediatorul de la posta?

3 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Sunt două modele de avize:

Primul arată așa: http://www.nwradu.ro/wp-content/uploads/2013/09/aviz_oficiul11.jpg

Al doilea arată așa:
http://s2.postimg.org/vwf89n2vt/tryytty.jpg

La una nu arată expeditorul, dar arată ce greutate are și ramburs(cât trebuie să plătești ca să ridici coletul).
Poți refuza coletul și specifici la poștă motivul sau nu ridici coletul și se întoarce din nou la expeditor.
Poți vedea numele expeditorului pe colet când îl ridici.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe acel aviz ar trebui sa scrie si expeditorul.
Platesti acel colet doar daca e plata RABUS, alfel in mod normal coletul este platit de expeditor.
Mergi la posta si lamureste situatia.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ai grija sa nu fie bomba cu ceas in colet.