| Joell89 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, sunt pe pragul de a ma casatori cu o ucraineanca dupa cati ani devine cetateanca romanca viitoarea mea sotie si cel mai important trebuie neaparat sa vin in Romania pentru acte(ca locuiesc de aproape 8 ani in Grecia) sau se poate si prin ambasada multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Holiday a răspuns:

Referitor la cetatenie:

"Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national."

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dovada cetăţeniei române a soţului sau a soţiei (actul de identitate în copie... şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei
http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/vrei-sa-devii-cetatean-roman

normal ca trebuie sa fi in Romania si ea poate veni tu find insurat cu ea

| Holiday a răspuns:

In anumite conditii va puteti casatori la Consulatul Romaniei in Grecia:

https://salonic.mae.ro/node/768

| Caro34 a răspuns:

Din cate stiu eu la casatorie se primeste imediat cetatenia, dar puteti face nunta si in Grecia insa, daca va despartiti atunci trebuie sa o faceti dupa legislatia greceasca, deci: avocat, limba bine stiuta etc. Eu zic ca ar fi mai bine in tara, aici macar stii ce se spune, acolo ma gandesc ca nu stii toate chestiile legislative! Punem si raul in fata - precautia e buna! Apoi daca merge prin ambasada, dureaza! Aici e mult mai simplu si mai rapid! Luati-va un concediu si rezolvati problema acasa! Numai bine si ani multi fericiti, cu sanatate, impliniri si infinita iubire!

| Elena2106 a răspuns:

Cel putin 5 ani de la casatorie sau asa ceva