| pWd a întrebat:

Salut, am si eu o problema: Cum pot trimit un colet (in tara) cu verificare la primire? De curant am intrat pe un site ce anunturi gratuite (OLX, sper ca nu fac reclama) si am gasit un tip care-mi poate vinde ceva de care am nevoie, am discutat ce-am discutat si asa ca ne-am gandit sa facem 2 schimburi, eu ii dau ce vrea el, iar el imi da ce vreau eu (asta fiind cu verificare) dar nu stiu cum se face straight face Am cautat acolo la posta romana, si noc. M-as duce la posta locala, dar postasul este acolo doar vineri si in weekend, iar in rest nu am cu cine sa iau legatura. Va rog ajutati-ma, si spuneti-o cat mai detaliat.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricum la posta nu poti verifica coletul Doar la posta rapida (Fan Courier, etc) dar aia daca ar specifica el. El poate sa-ti trimita o caramida. Poate zice: "domnule, asta a vrut". Tu ii trimiti coletul lui si nel il ridica. Ori te pacaleste el, ori va pacaliti amandoi, ori il pacalesti tu. Daca e de buna credinta ca-l trimiti cu verificare, ca nu, tot aia este.

1 răspuns:
| CristianCRS a răspuns:

Prin posta romana nu ai nici o sansa, nu au permis si nici nu permit asa ceva... Doar firmele de curierat si ele sunt din ce in ce mai putine care permit sa verifici coletul inainte de a plati, din cate stiu Urgent Curier mai permite acest lucru si posibil si Fan Curier, si daca nu ma insel se plateste si o taxa modica in plus fata de taxa de transport.