| Rebeca21121 a întrebat:

Vreau sa trimit un colet prin posta cum fac? sa fie platit la primire si apoi eu cum primesc bani?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, primești banii după ce coletul a fost ridicat de destinatar.
Mergi la oficiul poștal, acolo vei avea de completat și un tipizat pentru expedierea coletului.
Pa, pa.

| BassHunter13 a răspuns:

Mergi la posta si zici sa faca plata prin Ramburs! Tu complectez cat trebuie sa iti dea destinataru pe colet, si tu achiti doar trimiterea spre destinatar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la posta cu coletul si spune factorului postal ca vrei sa-l pui cu plata ramburs. Iti cantareste coletul,te intreaba ce valoare are, si apoi il expediaza cu fatura de ramburs. Destinatarul cand primeste coletul este obligat sa plateasca valoarea coletului, eventual taxa postala daca vrei tu. Apoi, dupa ce plateste, tu primesti banii la posta dupa un anumit timp.(trei zile lucratoare sau ce politica are posta).

| Rebeca21121 explică:

Ok multumesc

| Rebeca21121 explică:

Eu pun coletul in valoare de 250 de lei ...destinataru va plati mai mult de 250 cand il va primi?

| hp8510p a răspuns (pentru Rebeca21121):

Pai daca ai ales plata ramburs(adica sa plateasca destinatarul)plateste cam 10-15 lei daca coletul nu cantareste mai mult de 1kg.

| Rebeca21121 explică:

Eu pun coletul in valoare de 250 de lei ...destinataru va plati mai mult de 250 cand il va primi? iar daca destinatarul nu accepta coletul platesc ceva cand se intoarce inapoi coletul? are dreptul sa deschida coletul?