| Wordofthat999999 a întrebat:

As dori povesti sau legende reale cu fenomene paranormale cu spirite sau case băntuite, dar sa nu fie inventate va rog, daca stiti o legenda reala sau o intamplare dificila din viata voastra e bine venit.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fost puțin mai mult de un an de când am dat naștere fiului meu, dar în timpul sarcinii am avut o serie de experiențe paranormale. Am fost în mijlocul deplasării de la statul Washington la Fort Sam Houston, San Antonio, Texas, când am aflat că am fost însărcinată patru săptămâni cu fiul nostru. Soțul meu și cu mine nu trăiam împreună la vremea respectivă, datorită carierei noastre diferite; era un tehnician de călătorie care lucra la turbine eoliene din toată țara și eram în armată. De când nu eram căsătoriți la acea vreme și încă eram în faza incipientă a sarcinii, armata m-a pus să locuiesc în baracă în timpul primului trimestru. Nu am avut nicio problemă cu decizia, din cauza faptului că eram încă un junior înscris și foarte nou în zonă.

Barăcile la care am rămas au adăpostit diferite ramuri ale personalului militar, care erau într-adevăr vechi patru clădiri conectate între ele și erau de trei etaje înălțate. Sala de barăci pe care am rămas-o avea două dormitoare și se afla la capătul holului unei aripi, care avea ocazional o lumină în afara ușii principale. Este destul de obișnuit pentru Barăciile Armatei să fie în spatele întreținerii, așa că nu am fost deranjat de ea, dar a fost încă foarte înfiorător. După muncă, m-aș plimba în jurul barăcilor și am văzut o cruce care a fost așezată convenabil între două căi care se intersectau. Nu credeam că a fost acolo din orice alt motiv decât pentru decorare. Nu am petrecut prea mult timp în camera mea, pentru că m-am simțit foarte neliniștit, ca și cum mă privea ceva. Pe măsură ce treceau luni, aș fi avut vise rele și m-aș trezi la trei dimineața devreme și am găsit vânătăi pe părți ale corpului meu, care erau în mare parte pe picioarele mele. Mi-ar fi frisoane, pentru că am fost crescut pentru a fi conștient de paranormal. Aș face tot posibilul să mă întorc în somn și să-mi spun că totul era în mintea mea, pentru că în realitate mă tem de a fi singur.

În cele din urmă am luat legătura cu familia mea care s-a retras în San Antonio și mi-a petrecut cea mai mare parte a timpului cu ei și departe de acea clădire. La Ziua Recunoștinței, am întâlnit mai multe rude și am început să vorbesc despre sarcina mea și mi-ar spune despre superstițiile pe care le avem în cultura noastră pe care trebuie să le respect sau să le sufăr consecințe (eu sunt originar din insula Guam și localnicii trebuie să să fie denumite Chamorro). Totul a început cu mine să stau jos și să trec picioarele, ceea ce, aparent, nu era o mare în cultura mea. Mi s-a spus să scot și colierul pe care l-am purtat sau că cordonul ombilical va fi în jurul gâtului bebelușului când se naște. Mi s-a spus să nu stau sau să rămân prea aproape de o ușă, pentru că bebelușul meu nu ar vrea să iasă. Nu puteam dormi cu picioarele îndreptate spre o ușă sau copilul meu urma să iasă mai întâi pe picioare. Mi s-a spus să nu ieșesc niciodată noaptea, din moment ce spiritele rele ar putea să te urmărească și să dăuneze bebelușului și să îmi pulverizezi mereu parfumul atunci când mă simt neliniștit, pentru că parfumul mamei sau tatălui ar fi un miros de protecție a părinților și ar împiedica spiritele rele să ia copilul, să-l facă rău sau să-l facă bolnav. Cel mai mare tabu care mi-a fost spus este ca niciodata sa nu tachinez sau sa urnesc pe nimeni pentru ca bebelusul meu va iesi fie ca acea persoana, fie ca are aceeasi atitudine ca acea persoana (destul de sigur ca fiul meu se incheie sa arate ca tatal sau si se comporta ca el). Când vine timpul și sa născut, mi s-a spus să nu-l scoatem noaptea, mai ales dacă nu a fost botezat, și să-l acopere întotdeauna cu cămășile tatălui său și să-și pulverizeze parfumul. Am împărtășit cu ei coșmarurile mele și despre frigurile pe care le-aș avea atunci când mă trezesc dimineața devreme și mi-au dat apă sfântă pentru a-mi curăța camera. Am făcut asta doar când m-am întors în camera mea și nu sa întâmplat nimic... Pentru o perioadă de timp.

În mijlocul celui de-al doilea trimestru, timpul meu în barăci se apropia de capăt (femeile însărcinate sunt îngăduite să rămână în barăci în primul și al doilea trimestru), am început să caut un loc în care să mă aflu. Am fost foarte entuziasmat, pentru că aveam de asemenea să petrec Anul Nou cu Devin (tatăl) și cu familia lui din Ohio. Cu câteva săptămâni înainte de începerea vacanței, m-am gândit că visez, dar am auzit urcări puternice în afară, mergând de la un capăt al clădirii în direcția camerei mele. Mă îndreptam spre partea opusă a ușii dormitorului, pentru că din nou mi-am spus că totul era în capul meu. Pașii zgomotoși, din orice ar fi fost, au sunat ca și cum se apropia și mai aproape. A fost o pauză pentru câteva secunde și nu am auzit ușa principală în cameră deschisă, dar am schimbat pozițiile și m-am întors să mă uit la ușa mea și am văzut o lumină roșie strălucitoare strălucind de la fundul ușii zona comuna. Primul gând care mi-a venit în minte a fost acea figură pe care toți o portretează despre diavol cu ​​piele roșie aprinsă, picioare de capră și coarne lungi care ies din cap. M-am sculat și am alergat să aprind luminile. Mi-am deschis ușa dormitorului și era complet întunecată. Am ajuns să mă rog până am adormit cu luminile din acea noapte

http://www.yourghoststories.com/real-ghost-story.php?story=25047

| Freya1 a răspuns:

Pai uite spre exemplu eu nu stiu exact daca sunt chiar paranormale sau habar nu am dar sunt intamplari ciudate care mi s-au intamplat mie.
Verisoara mea statea la o matusa de a nostra deoarece ai ei erau plecati in strainatate asa ca apartamentul lor era gol si mai mergeam la sfarsit de saptamana noi doua.Si cei mari vorbeau de apartamntul acela ca este ciudat si de o gramada de ori au incercat sa afle ce se intampla acolo deoarece ceva nu este bine iar noi copii curiosi din fire am vrus sa vedem.
De cand am mers acolo cheile din usa se miscau intruna fara oprire, sa pornit calculatorul din senin, s-a ars o priza, auziam picioarele scaunului scartaind pe gresie in bucatarie si cand mergem acolo scaunul era la fereastra.Am ras dar nu era chiar de ras si ne-am dat seama abia seara cand ne-am pus in pat sa dormim si continuu se auzea ca si cum se batea un cutit pe o sticla sau un pahar si am inceput sa vorbim tare si sa parem ca nu ne pasa si s-a auzit o bufnitura in usa de termopan de la dormitor si apoi a continut sunetul ala ca de trianglu care ne batea in cap continu si pana si dimineata cand ne-am trezit cheile tot se miscau in usa.
Sau
Am fost cu iubitul meu sa ne luam o chirie pe 3 zile in regim hotelier (ne-am luat o vacanta).
Ne-am intalnit cu proprietara sa ne dea cheile care grabita a zis uite aici e scara apartamentul cu tare mergeti ca nu mai urc (am mai fost la dansa si in alt context dar niciodata in apartamentu acela).Ne-am conformat si am intrat in scara blocului care era groaznica fara geamuri si mirosea a inchis si a vechi iar la etajul la care stateam noi era o usa inchisa cu lacate si dinauntru se auzeau doar gemete.Ne-am gandit ca este bloc vechi cu oameni bolnavi si in varsta asa ca nu am luat in seama.Am intat inauntru era apartament frumos nou nici o problema dar avea niste scari care duceau catre mansarda care banuiam ca este inchisa si nu apartine doar de noi am stat o zi si seara continu se auzeau sunete de sus si ne-am gandit ca e de la vecini de vizavi care au acces la mansarda pana a doua zi dimineata cand a realizat iubitul meu ca de fapt usa de la mansarda este deschisa iar mansarda goala si de atunci au inceput starile naspa si panica pentru mine.El m-a linistit si a fost ok pana a plecat el la magazin sa cumpere cate ceva si eu sa ma bag la dus.M-am bagat la dus si la un momentdat am simtit aer rece la spate si m-am pus sa verific usa de la baie care era inchisa m-am pus iar la dus si iar am simtit aer rece si am iesit din nou ca am crezut ca imi face iubitu o farsa si cand am pus picioarele jos era apa iesea de undeva habar nu am de unde am zis ca imi termin de limpezit parul sa pot sa ies sa vad ce se intampla cand m-am bagat mi s-a stins lumina am iesit am incercat sa il reaprind si nu a mers si m-am panicat am fugit in camera si mi-am sunat iubitu ca am inceput sa am stari ciudate.Cand am iesit am tot lasat toate deschise iar cand a venit iubitul meu usa de la baie era inchisa, a aprins lumina si a stinso deci functiona si pe jos in baie nu era pic de apa nici de la dusul meu.
Acum eu nu vreau sa spun ca toate astea sunt spirite sau paranormale sau etc dar sunt foarte ciudate si nu stiu cum sa le cataloghez.

| Wordofthat999999 explică (pentru Freya1):

Imi pare rau de acea întâmplare, chiar foarte ciudata experienta ta dar faza cu aerul rece din baia aceea unde ai facut dus daca ai simtit ceva rece acolo inseamna ca a fost o prezenta ceva spirituala si eu asa am auzit si m-am informat ca daca simti ceva un aer rece ciudat care il simti intr-un loc care na nu aveai de ce sa simti acel aer rece ca doar usa era inchisa si nu aveai geam sau ceva si persista intens acea senzatie de rece inseamna ca poate o fi prezenta ceva nu stiu asa am auzit si m-am informat, nu vreau sa te sperii sau ceva, e bine ca a trecut si nu mai ai de-aface cu aceste experiente.

| Freya1 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da eu am inteles si am auzita ca daca simti acel aer rece si miros de fier e ceva de rau dar daca este de lemn este de bine si nu trebuie sa te speri plus de asta am auzit ca unde sunt scurgeri inexplicabile de apa posibil sa fi avut loc o moarte violenta sau chiar crima

| Wordofthat999999 explică (pentru Freya1):

Wow ce tare si unde este acest loc sau pensiunea respectiva? Ce miros ai simtit?

| Freya1 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

In orasul meu acum numele nu pot sa il dau este un apartament.
Miros nu am realizat inauntru apartamentului dar pe scari se simtea unul ciudat si urat.
Scara aia te infiora cum dadeai sa urci primele scari era un tablou cu o femeie batrana...
Prietenul meu a zis ca a patit si el intr-un alt apartament unde il lasasem de data asta eu urmand sa vin abia a doua zi.Era vechi si ciudat avea un hol imens si neiluminat si se simtea rau mai mereu si in seara respectiva cand a iesit de la dus a batut lumina de la baie asa pe hol si s-a uitat si a zis ca nici acum nu stie sigur dar i s-a parut ca vede o umbra care trece nah in noaptea aia a vomitat continu si a doua zi dimineata nu am stiut cum sa ajung mai repede acolo

| Wordofthat999999 explică (pentru Freya1):

Da cum se numeste macar orasul?

| Freya1 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Iti spun in privat

| Wordofthat999999 explică (pentru Freya1):

Desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uităte la filmul Annabelle, este filmat pe baza unei poveşti reale.
Asta bineânţeles doar dacă vrei să te caci pe tine de frică.

| tCOCOc a răspuns:

Heii, am eu o poveste reală.
Când eram bebeluș, dormeam cu mama într-o cameră în același pat dar faza e că în aceeași cameră cu noi dormea și sora ei (mătușa mea) dar în alt pat.
Mătușa mea venea acasă numai la ore târzii gen 3-4 dim etc. Și făcea mereu crize dar își revenea singură după maxim 1 minut.
Într-o seară, când eu cu mama dormeam venise mătușimea târziu și s-a pus să doarmă. Mama a auzit când a venit dar nu a băgat de seamă.
La un moment dat începea să se zvârcolească și să scoată niște sunete ciudate, gemea doar atât.
Mama tot așa nu a băgat de seamă pentru că se gândea că face criză și își revine imediat.
La un moment dat țipă mătușimea tare "DANOOOO TU NU AI VĂZUT?"
Și mama se întreba ce s-a întâmplat, la care zice mătușimea (ERA CEL DIN PĂMÂNT LA MARGINEA PATULUI MEU ȘI SE SCĂLÂMBA LA MINE ȘI VOIAM SĂ ȚIP DAR NU PUTEAM, MĂ ȚINEA CEVA SĂ NU ȚIP"
Și mama s-a speriat, m-a luat în brațe și a fugit cu mine la bunica.
A doua zi au fost la biserică și cică nu a putut să țipe pentru că nu o lăsa necuratul să anunțe că e acolo.
Și mai am o mulțume de povești cu dracu tot cu mama si etc mult mai interesante și adevarate.
Sper că e ok pentru tine. :-)))