| AxtLance a întrebat:

Salut,
As vrea sa stiu si eu daca bateria bios-ului se incarca singura sau nu, si la ce interval de timp.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi, se încarcă singură dacă este pe placa de bază şi placa de bază se află sub tensiune (adică e pornit calculatorul).
Câtă vreme calculatorul este pornit (sub tensiune), bateria de la BIOS, după ce se încarcă, acţionează ca un tampon (un fel de condensator). Când calculatorul este închis (scos de sub tensiune), memoria CMOS (cea care ţine minte setările BIOS-ului) începe să se alimenteze din bateria cu pricina.
Salutare.