| SuveranulAndrei10011 a întrebat:

Salut, ați fi de acord cu interzicerea avortului?

Doresc și argumente pro sau contra pentru care considerați, ca o astfel de decizie e una buna sau nu.

61 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu as fi de accord. Nu e treaba statului ce face fiecare femeie cu corpul ei.

| Bizon95 a răspuns:

Tot incerci sa pornesti flama, ey?

am pus o intrebare tuturor haterilor de avort, si anume:

ce preferi, o fata care face avort sau o fata care se sinucide pentru ca e MULT PREA MULT PENTRU EA o sarcina?!?

de fiecare data cand am pus intrebarea asta am fost ignorat total, dupa care, chiar mi-am luat ignore, decat sa raspunda la ceva care E CLAR O POSIBILITATE REALA

asa ca sunt curios, ma lipesc de flama ta si flambez si eu big grin

| Jus7t a răspuns:

Sunt pro avort.
Pro educați se.uală.
Pro bun simț.
Pro moderație.
Pro responsabilitate.
Dacă se țin cont de astea și se tot se ajunge la o sarcina nedorită nu e la fel ca atunci când nu ai parte de educație, ești prost și iresponsabil și nu îți pasă de parteneră.
Contează și drumul care duce acolo.
Se întâmplă accidente, iar în unele cazuri e necesar avortul.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ar mai trebui sa pomenim de interzicerea avortului daca nu s-ar mai ajunge pana in acest punct. Cine are cap, sa-l foloseasca. Daca totul s-ar face asa cum ar fi normal (desi este considerat anormal de oamenii zilelor noastre), nu s-ar mai ajunge pana aici.

| johnnny123 a răspuns:

Există și vreun argument "pro" pentru interzicerea avortului? Mă refer la argumente reale, de bun simț, nu la spasmele cerebrale ale unor fanatici religioși care cred că un ovul fertilizat acum 15 minute este un om.

Vrei să ajungem ca în statele alea americane unde este interzis până și avortul sarcinilor provocate de viol sau de incest?

Salut Georgel, după ce ți-ai petrecut primii 18 ani din viață fiind bătut și înfometat prin orfelinate, poți în sfârșit să afli adevărul despre cum ai venit pe lume: Mama ta a fost violată de bunicul tău și nu a avut voie să avorteze, iar după ce te-a născut în șopron s-a sinucis de rușine. Tu ai câteva mici probleme fizice și psihice și nu te vei putea integra niciodată în societate, dar vestea bună este că am evitat un avort.

| SuveranulAndrei10011 explică (pentru Jus7t):

Adică acele accidente în care doi tinerii de 15-16 anii, au avut o relație și în final i-a a rămas însărcinata aia numești tu accident? dacă acei doi tineri, au fost suficienți de apții încât sa aibă relați intime neprotejate atunci sunt suficienți de abții încât sa aibă grija și de un copil.

| Jus7t a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Dacă era adevărat ce ai spus, că dacă o persoană e aptă pentru a întreține relații intime automat e aptă pentru a avea grijă și de un copil, nu mai erau atâtea vieți distruse.
Am spus că în unele cazuri e necesar să faci avort, nu am dat un exemplu anume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Acei tineri sunt suficienti de apti pentru a intretine relatii intime dar NU pentru copil/ familie. Cu un copil si-ar strica ambele vieti,+ copilul ar creste intr-o familie nepregatita atat psihic cat si material, De unde bani pentru copil?, alocatia de la scoala nu acopera laughing

| SuveranulAndrei10011 explică (pentru anonim_4396):

Lucrurile astea s-ar putea rezolva, cu ajutorul unor psihologi și cu ajutorul statului roman care ar putea sprijin familiile tinere doar așa populația României poate crește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Populatia Lumii trebuie sa SCADA, ajungem la un numar de indivizi prea mare pentru a asigura cele necesare. Ok, in europa si lumea dezoltata populatia se mentine sau e in scadere ce este un lucru bun, insa in general in lumea a 3-a ritmul cresterii populatiei a explodat.
Dar parca statul da ceva ajutoare pentru familisti, nu sunt la curent insa am auzit conversatii ca primesc si cate vreo 5.000 lei la nasterea unui copil, acum poate numai cei salariati (nu`s sigur)
Insa cineva la 16 ani nu este pregatit pentru a creste un copil, consider varsta ideala la fata sa aiba vreo ~25~ pentru a deveni mamica.
Dar cunosc destule cazuri cu mamici la sub 18 ani, toate in "societatea de jos "

| LoveSleep a răspuns:

Mai bine interzicem umerașele și apoi avorturile.

| Bizon95 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Populatia rrrominiei scade din cauza emigrarii, NU a natalitatii

SI, OBSERV ca raspunzi NUMAI la intrebarile pe care poti sa le contesti, cine te loveste la obiect, INGORI CAT CUPRINDE!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt pentru reducerea avortului prin măsuri de protecție a fătului din momentul concepției lui, ca ființă umană, prin drepturile omului și prin legislație națională. Dacă în loc de măsuri coercitive se iau măsuri pozitive de protejare economică și psihologică a lăuzei, de posibilitatea de adopție a fătului încă din uterul mamei. Dacă respectul pentru viață primează, nu trebuie nici interzis avortul prin lege și nici pedepsită mama care optează pentru așa ceva, dar nici lăsată în voia ei cu scuza libertății de a uza oricum de propriul ei corp.
Viața nu este o afacere personală ci este uzufructul tuturor din comunitate. Viața ei îi aparține, are și dreptul de a se sinucide, care nu il poate lua nimeni, dar nu are dreptul să decidă viața fătului din ea, din motivele ei personale, oricare ar fi acestea.

| RAY a răspuns:

Nu,fiecare om are libertatea sa decida ce sa faca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce a zis seriosul aia consider și eu.

| Atlantic007 a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu corpul său si cu ce are in el.

| AC4S4 a răspuns:

Desigur.
Vorbim de o viata, nu vorbim doar de "corpul femeii". Sa nu se uite ca in corpul acelei femei se dezvolta un alt corp uman care are tot dreptul sa traiasca. Avortul nu este decat un mod de a ucide.
Majoritatea cazurilor de avort vin din sarcini nedorite. Adica de la acei tineri "frumosi si liberi" care nu stiu ca intretinerea relatiilor sexuale inseamna o mare responsabilitate.

Toata lumea da vina pe educatia sexuala, ca avortul este un semn de responsabilitate sexuala. Eu cred ca singurul semn de responsabilitate sexuala este inceperea vietii sexuale dupa casatorie, cand parintii isi pot asuma clar un copil.
Accidentele cu adolescente gravide apar in familiile in care copiii sunt educati ca pot sa o faca cand vor, cu cine vor, doar "sa se protejeze".

| RoCkKiD a răspuns:

E amuzant ca pomenesti de reglementarea avortului, tip fiind. happy

| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu ai citit intrebarile lui, tipul e "Suveran" si cauta flama cu tot dinadinsul

iar, chiar aici, daca cineva ii da un argument prea puternic, il ignora si se leaga de ceilalti

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bizon95):

Intrebarea e daca are certificatul de nascut viu laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da rolling on the floor

| SuveranulAndrei10011 explică (pentru RoCkKiD):

Legenda spune ca nu, cel puțin pana trec alegerile prezidențiale.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșești. Populația Europei și a Japoniei scade dramatic. Ceea ce spui tu se întâmplă în Asia (China și India) precum și în țările Africane.

Populația României scade sau creste?

Și să nu uităm totuși, suntem singura specie de pe Pământ care cunoaște modul în care se formează o sarcină, care sunt acele perioade și am inventat numeroase metode de contracepție. Dacă ignori cele mai elementare astfel de noțiuni, aia e, îți asumi;

Mulți oameni geniali, pe care azi îi admirăm au fost poate copii nedoriți sau au trăit în condiții dificile. Dacă mamele lor ar fi avut o atitudine avorționistă, am mai fi auzit de Nikola Tesla sau Stephen Hawking? Am fi avut vreun lider precum Abe Lincoln? Ei, vezi?

Avortul trebuie să rămână drept o etapă a istoriei, atunci când metodele contraceptive nu existau sau când acestea erau mult prea rudimentare.

Dacă aș face o paralelă și aș spune că de mâine toți puii de câine sau de pisică să fie aruncați în râu sau femelele gestante să fie supuse procedeului de avort, mi-ar sări toate organizațiile de protecția animalelor în cap, că e cruzime așa ceva, că de ce nu le-am sterilizat la timp. Ei vezi?

Duble standarde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Terminarea unei vieti omenesti e ceva rau, de asta exista legi care pedepsesc asta. Faptul ca e permisa omorarea unor fiinte umane foarte mici, nenascute si nevinovate e o absurditate clara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Ala e accident ca respectivii nu au avut parte DE EDUCATIE ca sa nu ajunga acolo. Nu am nimic impotriva adolescentilor care fac sex, dar sa se protejeze la mama dracului! P.S. Tot analfabet aia ramas.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Exact. Numai la noi vezi imbecile cu cate 20-30 de avorturi la activ. Chiar daca l-ai interzice, tot pe cele care fac maxim 1-2 avorturi in intreaga lor viata le-ai afecta cel mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

De ce e amuzant? Ia fa-ma si pe mine sa rad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Avortul nu priveste doar femeia, mai e vorba si de o fiinta umana care in urma acelui procedeu este omorata. O fiinta umana care are aceeasi valoare morala ca orice alta fiinta umana nevinovata.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema cu avorturile, trecand peste povestea religioasa, este ca implica riscuri majore (biologice, psihologice si de care mai vrei) doar din partea femeilor. Practic noi contribuim cu niste material genetic si gata, organismul ei se descurca. Spre deosebire de alte animale, dupa fecundare organismul femeii nu mai are nimic de zis in procesul maturizarii fatului, acesta se aboneaza la fluxul ei sanguin si se serveste.

Daca tu crezi ca noi ar trebui sa fim cei care decid povestea asta, umorul este ultima ta problema.

| OldSoul a răspuns:

Mi-e indiferent.

Tot ce as vrea, e sa le bifeze in buletin nr de avorturi laughing

Adic mna, poate si eu ca barbat de moda veche, vreau sa ma asigur si eu ca femeia cu care ma vad poate sa faca copii.
Nu sa stau 5 ani cu ea, si apoi sa aflu ca a avut n-spe avorturi si nu mai poate ramane insarcinata ca o trimit la pro... ma-sa.