| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ați fi de acord cu legalizarea eutanasierii (umane) a celor care doresc acest lucru la cerere?

Aș dori argumente pro sau contra pentru care sunteți sau nu de acord cu acest lucru.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Consider ca persoana respectiva persoana trebuie sa fie constienta de ceea ce face,sa primeasca tot ajutorul posibil,sa aiba parte de terapie,pshiolog, sa i se prezinte argumente pro viata, sa se faca tot posibil ca respectiva persoana sa aiba o speranta, un motiv pentru a trai, sunt momente cand simtim ca am vrea sa murim apoi regretam, faza cu moartea e ca numai putem regreta apoi, eu personal sunt neutru nu sunt nici pro nici contra

bonus http://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=tqvPVsUgAcc&feature=emb_logo

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, desigur, doar ca la noi nu vei vedea asa ceva pana ce bor-ul va ajunge in subsolul esichierului socio-politic, adica nu prea curand, daca se va intampla asa ceva vreodata...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru evaluări. Nu ma interesează deloc nici notele, nici calificativele. Si nu îmi schimb părerea. Am citit despre o persoana care si -a dat averea la rude si a dat si o declarație cum ca atunci când va ajunge dementa si nu mai se poate descurca singura e de acord sa fie eutanasiata.Nu-mi mai aduc aminte din ce tara era. A venit ziua când "medicii" au instiintat-o ca urmează sa fie eutanasiata. Macar ca femeia nu mai dorea lucrul acesta si voia să-l mai amâne deoarece ea se considera capabila inca sa se descurce, nici rugămințile, nici lacrimile nu au putut schimba situația.
Eu sunt pățita cu medicii, si i-am dat in judecata, dar ei sunt "imuni" in fata legii, pentru ca si acesta poate fi un motiv pentru care pretind mita, sa aiba bani pentru a corupe justiția in cazul in care au nevoie de ea.
Notează si acest răspuns cu nota 0.
Eu si pe vremea tovarășului spuneam ceea ce consideram ca trebuie spus, indiferent de consecinte.
Privește in profilul meu, eu nu evaluez si nu dau note.
Accept pe fiecare așa cum este, si cine știe daca nu cumva au dreptate si eu ma înșel? Spor la evaluări si la note!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mdah, mama lor de medici. Din cauza lor sintem atitia si nu vreo 2-3 milioane cum am fi fost fara ei si in baza barbosului din nori.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Treaba e ca fara medici cel mai probabil erai moarta demult. Asta daca nu murea unul dintre parintii tai inaintesa te conceapa, iar atunci nu mai erai deloc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu sunt partial de acord.
Ai vazut cate intrebari sunt pe TPU de la adolescenti sau chiar tineri in floarea varstei, de 20 ani, care spun ca vor sa moara chiar daca ei nu au depresie ci doar niste probleme care se pot rezolva?
Nu sunt de acord cu eutanasierea daca nu este vorba de un motiv serios (cum ar fi boli incurabile si dureroase) pentru ca sunt foarte multi oameni inconstienti pe lumea asta si nu ar trebui sa aiba dreptul de a alege aceasta optiune, nu este uman din partea celorlalti, oamenii astia trebuie consiliati. Dar oricum daca e sa se legalizeze cu siguranta va fi pe motiv de boala incurabila sau ceva de genul.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu poți avea încredere in medici. Numai Dumnezeu știe prin ce treci, si tot El te poate fie salva, fie lua.

| FreddieM a răspuns:

Da, as fi de acord in cazul in care viata iti este sustinuta in mod artificial si nu mai exista solutii pentru a-ti reabilita sanatatea. In alte conditii, absolut contrar.

| Dalmore a răspuns:

Pro dacă omul suferă de o boală incurabilă, care-i face viața un coșmar. Totuși, am văzut un documentar cu o persoană care s-a răzgândit în ultimul moment, deci dacă s-ar adopta o chestie din asta, ar trebui să fie gândită foarte bine în așa fel încât oamenii care aleg calea asta să fie 100% pregătiți and so on.

| edit28 a răspuns:

Da pentru ca fiecare are dreptul de a decide cum isi traieste (sau nu) viata.
Nu pentru ca oricat de rau o duci, de cele mai multe ori se poate schimba in bine si nu e nevoie de o decizie permanent la o problema temporala.