| SuveranulAndrei10011 a întrebat:

Salut, ați fi de acord cu interzicerea avortului?

Doresc și argumente pro sau contra pentru care considerați, ca o astfel de decizie e una buna sau nu.

61 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de situatie, la un avort nu sunt de acord la cele care deja fac un obicei raman insarcinate repetat si nu doresc copii, pe acelea le-as steriliza pe vecie.
Desi sunt cazuri cand avortul trebuie facut si as fi de acord pentru alegerea mamei. Aducerea pe lume pune pericol sanatatii a mamei, daca in timpul sarcinii apar complicatii atat la mama cat si la copil, esti nevoit sa faci avortul.
Desi daca o femeie este violata si ramane insarcinata, recurge la avort, sincer as accepta alegerea ei. Sau daca o femeie mai are alti copii acasa si vine accidental inca unul, este optiunea ei, decat sa il lase prin centrele de plasament. Adoptiile se fac foarte greu in Romania si as fi de acord cu decizia lor catre avort.
Mai exista avortul spontan unde o femeie pierde sarcina accidental. Aici este fara voia ei. Am trecut prin asta acum multi ani.