| EnvyU a întrebat:

Salut, aveti incredere in ce zice horoscopul? Va luati dupa horoscop?
Eu recunosc, nu sunt un impatimit al "destinul scris in stele" si chiar faceam misto de mama cand o vedeam ca citeste 3-4 horoscoape cand se pune la calculator. De foarte multe ori m-am uitat si nu era absolut deloc ce scria acolo corelat cu ce se intampla in viata mea.
Insa recent am ajuns intr-un punct al vietii in care trebuie sa iau anumite decizii ce imi va schimba total viata, si am inceput sa ma uit pe un horoscop, acvaria, si culmea este ca ce spune acolo reflecta EXACT ce see intampla in viata mea.
Nu mi-a venit sa cred, chiar astazi, de fapt ieri, mi s-au intamplat anumite chestii cu impact emotional mare care mi-au afectat decizia schimbatoare de viata laughing si pe horoscop scria clar "asculta-ti inima pentru ca de acolo vin cele mai folositoare indicii cu ce vei face de acum inainte" (Sunt capricorn btw).
Si pentru ieri si pentru azi a scris exact reflectia a ce s-a intamplat si se va intampla in viata mea.
Oare chiar totul este predestinat? Oare chiar nu avem nici o putere si doar mergem pe o linie deja trasata?
Deci nu sunt genul acela care citeste horoscopul si ce spune acolo aia va face in ziua aia, deci chestiile astea mi s-au intamplat deja si apoi dupa o zi sau doua am citit si scria foarte adevarat de ce am patit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

îți dai seama că dacă spune că azi scorpionul o să plece la mare, asta nu înseamnă că toți cu această zodie o vor face. ceea ce zici tu a fost o coincidență. eu una nu prea cred în horoscop, dar la partea cu trăsăturile zodiilor, are dreptate.

| EnvyU explică (pentru anonim_4396):

Coincidenta dar acum o luna cand era vorba sa plec in Anglia, zicea ca cica voi pleca in strainatate, sau ma voi razgandi apoi ma voi decide si tot asa, si asa a fost, am facut planuri, facusem rost de bani, si apoi m-am razgandit. Pana acum nu am facut mai nimic in viata si probabil pentru ca acum s-au intamplat lucruri mai incitante, a fost o coincidenta mai mare laughing Dar la cum s-au intamplat multe in ultima vreme, nu mai cred in coincidente. Oricum fiecare crede ce vede, eu am fost convins si eram curios daca mai este cineva in aceeasi situatie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

poate într-un fel îți influențează și deciziile. nu zic că e ok să-l citești, dar nu fă din asta un obicei.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred, am avut o prietena scorpie si era scorpie, alta era peste se ineca zilnic, alta leu mereu o tineam in cusca inchisa

| Doub a răspuns:

Nu, nu cred.

| zurick a răspuns:

Nu,nu cred în horoscop deoarece mi se pare absurd să cred că viața mea e dictată în 13 constelații.
Da, ai auzit bine, nu sunt doar 12 constelații, ci 13, a 13-a este Ophiucus.

| EnvyU explică (pentru zurick):

Fairy tail much big grin

| sublime89 a răspuns:

Cand in horoscop scrie ceva atat de vag precum "asculta-ti inima", e si normal ca s-ar potrivi pentru aproape oricine l-ar citi. Tocmai asta e scopul horoscopului, sa faca predictii foarte vagi, in asa fel incat sa li se para cat mai multor oameni ca li se potriveste. Iar in multe cazuri, nici macar nu se fac predictii, pentru ca sunt periculoase. In schimb, iti spune ce sa faci, cum e si exemplul dat de tine. Asa si eu iti pot da cateva sfaturi, si nu trebuie sa citesc in stele. Intreaga afacere a astrologiei, care e cu noi inca din vremuri antice, e doar o interpretare gresita a lumii in care traim, facuta de oameni dornici sa-si afle viitorul sau destinul. Acesti oameni nu stiau nimic despre adevaratul Univers in care traim, si atunci au inventat povesti de genul. De exemplu, de ce nu ne spune zodiacul niciodata ca vom muri in ziua urmatoare? Gandeste-te la cati oameni de toate zodiile mor in fiecare zi, si horoscopul nici nu se oboseste sa le spuna asta. De obicei sunt doar predictii pozitive si extrem de vagi, cum ar fi "vei avea noroc in dragoste", sau "vei avea mai multi bani" etc. E si normal ca dintre miliarde de oameni cati suntem pe planeta asta, destul de multi vor avea succes in dragoste sau in afaceri, indiferent din ce zodie ar face parte. Asa ca li se potriveste aproape tuturor, iar ei cad in capcana de a crede ca zodiacul chiar spune adevarul, in loc sa-si dea seama ca au fost de fapt pacaliti, si ca simpla probabilitate a facut ca predictia sa corespunda cu ce li s-a intamplat lor.
Un alt bun exemplu pe care il putem folosi pentru a demasca astrologia, e cazul simplu al fratilor gemeni (nu din zodia gemeni, ci frati gemeni), care se nasc in aceeasi zi, deci au aceeasi zodie, si te-ai astepta ca destinul lor sa fie acelasi. Insa se intampla de atatea ori ca unul dintre frati sa moara intr-un accident la o varsta frageda, in timp ce celalalt sa traiasca fericit pana la adanci batraneti. Cum ar putea astrologia explica asta? Normal ca nu are cum s-o explice, ci doar sa inventeze poate unele scuze sau asa-zise argumente.
O alta problema a zodiacului e ca difera foarte mult de la ziar la ziar, de la site la site, sau de la canal tv la canal tv. Pe care trebuie sa-l credem? Si aici ma refer la cele care apar in aceeasi zi. Mai mult, recent au aparut zodiacul chinezesc sau indian, sau mai stiu eu din ce tara. De cand ni se aplica ele noua romanilor? Ce inseamna pentru noi zodia cainelui sau a sobolanului? Dar sunt destui care cred si-n ele. De unde sa stim care zodiac, si din ce tara, e cel adevarat? In fine, ar mai fi multe de spus, dar am dat doar cateva exemple.

| KamaSutra a răspuns:

Eu cred si nu cred.
Nu trebuie sa li se intample absolut tot ce scrie acolo tuturor din o anumita zodie, vorbeste in general.
Eu ascult doar cand este vorba despre cum va fi perioada urmatoare pentru o anumita zodie: buna/rea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in prostii de genul

| iSwag a răspuns:

Eu cred in el doar cand zice de bine.

| MusicFeelings_Maryan_1994 a răspuns:

Salut, eu nu cred in horoscop. Mai mult decat atat, sunt convins ca destinul ti-l faci mai mult singur. happy E doar parerea mea!
O zi faina!