| numesiprenume0 a întrebat:

Ce parere aveti de alegerile europarlamentare de acum? Credeti ca va iesi ceva bun pentru tara? Care vor fi urmarile?

5 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Cu siguranta va iesi ceva bun. In 2014 s-au trimis 16 oameni de la PSD, anul asta 8. E bine sa trimitem cat mai putini oameni acolo care nu fac decat sa le spuna europenilor ca in Romania nu exista probleme cu coruptia, in timp ce in tara vedem altceva.
Se stie ca PSD este foarte sceptic in ce priveste fondurile europene, PNL si USR-PLUS sunt deschisi fata de acestea. La fel si PMP cu ProRomania.

Cred ca PSD si ALDE se vor departa. Asta inseamna ca ALDE va disparea.
Exista riscul pentru PSD ca la alegerile prezidentiale sa avem in turul 2 pe Klaus Iohannis (de la PNL) si un candidat de la USR-PLUS. Nu ar mai fi vorba deloc de PSD. Le scade si le va scadea in continuare popularitatea.
La alegerile locale probabil ca vor castiga majoritatea comunelor si judetelor din Sud-Moldova, primarii si presedintii de consilii judetene vor fi mult mai implicati, fiind vorba de propria lor functie. Insa, orasele mari din Sud-Moldova nu vor mai fi castigate de ei. Orasele mari din Transilvania vor ramane tot la PNL, celelalte (Craiova, Constanta, Iasi, Bucuresti) vor merge la USR-PLUS. Deci PSD ramane fara orasele mari.

Pana la alegerile parlamentare mai este mult. Insa, stim cat e electoratul PSD - 2 milioane. La o prezenta de 50%, acesta a ramas tot la 2 milioane, nu scade si nu creste. Daca, la alegerile parlamentare din 2020, mobilizarea va fi la fel ca acum, PSD va avea putine de spus in viitorul parlament.
La alegerile din 26 mai PSD a folosit sloganele cu Soros, statul paralel, europenii care ne otravesc alimentele, Iohannis si Ciolos securisti - tot ce au avut mai greu. Si, uite, aproape cad pe locul 3. Nu vad cum ar putea sa mai creasca.

| Ssssmokin a răspuns:

Cred ca este ceva bun faptul ca au ajuns mai putini analfabeti de la PSD in Parlamentul Europei. In mare parte o sa fim reprezentati de PNL, USR, care chiar daca nu sunt cei mai curati tot sunt mai buni ca PSD-ul. Cu siguranta o sa fie bun pentru tara.

| 0k8 a răspuns:

PNL a mai fost la conducere si nu a facut mare lucru, probabil o sa faca acolo 1 autostrada maresc alocatiile, salarile s pensile si mai renoveaza un spital mai mult nu cred ca o sa faca

| Wingadiumleviousa a răspuns:

Eu sper ca da. Eu tot cred ca tara noastra va fi asa de avansata incat o sa avem masini zburatoare si ne vom putea teleporta!

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Wingadiumleviousa):

Mașini zburătoare o să avem în 2025, deja se testează, doar că o să fie numai taxi-uri, cred.
Cât despre teleportare, nu știu ce să zic, dar e posibil.