| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre Europa? Multumesc!

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

In mitologoa vechilor greci Europa era o frumoasa pamanteana, fiica lui Agenor, un rege care domnea-n Fenicia, de a carei frumusete a fost vrajit insusi Zeus, stapanul Olimpului.De dragul frumoasei pamantene, maretul zeu s-a prefacut in taur, a ispitit-o pe printesa sa urce pe spinarea lui si a rapit-o ducand-o spre un pamant care era, de fapt insula Creta, si unde fata i-a devenit iubita. Dela numele acestei frumoase pamantene, originara din Asia, si-a luat numele batranul nostru continent. Care a devenit un leagan de civilizatie pentru multe popoare.

| Elena1234456 a răspuns:

Europa - un continent frumos locuit de oameni necivilizati (nu toti, marea majoritate).

| Incubus a răspuns:

Magazinul sau ce?

| heartgrenade a răspuns:

Asta e o intrebare confuzalaughing