| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre romi? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Imi place raspunsul lui @greenish. Toti suntem oameni, indiferent de culoarea pielii. Daca e sa nu avem ce face si sa ne legam de cate cineva gasim intotdeauna : ba nu suportam rommi, ba moldovenii, ba ungurii.ba italienii. sau ei pe noi (intr-adevar din cauza unui rom ni s-au urcat in cap, dar putea sa fie roman si acelasi lucru era)/ca oricum italienii nu spun: uite ce au facut rommii in tara noastra, ci romanii. Sunt altii care nu suporta manelele si manelistii (care nu toti sunt romi). Asadar trebuie sa exista ceva de care sa ne legam, ceva care sa nu ne multumeasca, pentru ca daca ar fi viata prea roz tare ne-am mai plictisii.Si pana la urma sa fim seriosi, in cate cazuri de violenta nu si-au facut aparitia romanii nostri dragi? Violenta pe stadioane, violenta in familie etc etc etc. Dar cum cineva face ceva rau si se diferentiaza cu ceva de noi, imediat ii sarim in cap, si nu atat de mult pentru ceea ce a facut, cat pentru faptul ca e diferit. Daca e roman, parca mai treaca mearga happy

5 răspunsuri:
| paramore a răspuns:

Sunt romanii vechilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| greenish a răspuns:

Nu trebuie sa ii judecam gresit. uneori un rrom se dovedeste a fi mult mai intelept decat un om normal.pana la urma sunt si ei oameni. un exemplu destul de clar este Connecte`R, care este rrom si nu ii este rusine sa o recunoasca si chiar este foarte de treaba din cate am vazut eu.bine, ca mai sunt si exceptii de la regula, atunci cand unii rromi fac o reputatie proasta furand din alte tari sau mai stiu eu ce.totusi,eu sunt de parere ca intai trebuie sa incerci sa cunosti omul, si dupa sa il judeci.nu sa judecam dupa culoare, handicap etc happy

| Silviu_7167 a răspuns:

Ei au stricat imaginea tarisoarei noastre, nu ca era prea roz, dar totusi. Niste lichele, dar ma gandesc. oi fi eu rasist? Sa fim seriosi, cat sa mai toleram.