| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ce părere aveți, obsesia provenita din gelozie sau din prea multa "grija" este tot o forma de iubire?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Când iubești nu vrei sa pierzi acel lucru, gelozia este normala, nu ai vrea sa iți pierzi telefonul nu e asa? Dar dacă telefonul tău te inseala cu altul și te va lăsa? Ai nevoie de motive sa crezi asta, apare nesiguranta, cei care sunt paranoici sunt lipsiți de încredere în alte persoane și în ei poare chiar, gelozia este normala dar nu paranoia, amenințări, bătaia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Mai continui sa spun, ca a avea încredere în oameni este o credinta bazata pe așteptării care sunt iluzi, noi ne imaginam chestii despre alți dar ele sunt fantezi, de asta suntem dezamăgiți, pentru ca noi chiar credem ceea ce visam

| Violleta2022 a răspuns:

Cea mai urata boala de pe fata pamantului este gelozia!
Un om gelos este un om urat, care te manipuleaza si te controleza fiindca nu suporta sa te piarda din cauza lipsei lui d eincredere in propri-i persoana si atunci trebuie sa stie unde esti in fiecare minut, cu cine esti, ce faci samd.
Se supara si-ti cere sa te justifici unde eai fost si cu cine, fiindca gelosul trebuei sa detina controlul tau total.
Daca intalnesti vreodata un iubit (a) gelos, fugiiiiiiiiiiiiiiii!

| Freya1 a răspuns:

Nu,acolo deja s-a dat într-o boala.

Sunt de acord ca atunci când iubești sa simți și ceva gelozie din dorința de a nu pierde, dar de acolo pana la obsesie e o cale presărată de boli psihice